Ֆրանսիայի Ազգային ժողովն արգելել է պատգամավորների ազգականներին նշանակել որպես օգնականներ
Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի (խորհրդարանի ստորին պալատ) պատգամավորները հուլիսի 27-ին հավանություն են տվել պատգամավորների ազգականներին որպես խորհրդարանական օգնականներ աշխատանքի ընդունելու արգելքի սահմանման դրույթին: Այս մասին հայտնում է AFP գործակալությունը, փոխանցում է ТАСС-ը:
Այս արգելքը հետագայում կդառնա քաղաքական և հասարակական կյանքի Էթիկայի մասին օրենքի հոդվածներից մեկը, որն այժմ քննարկվում է Ֆրանսիայի խորհրդարանի կողմից:
Քաղաքական կյանքի Էթիկայի մյասին օրենքի ընդունումը Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը խոստացել է նախընտրական արշավի ժամանակ: Դրա պատճառը «Պենելոպագեյթ» սկանդալն է: Այն բորբոքվել է այն բանից հետո, երբ Le Canard Enchaine թերթը տեղեկություններ էր հրապարակել այն մասին, որ «Հանրապետականներ» կուսակցությունից Ֆրանսիայի նախագահի թեկնածու Ֆրանսուա Ֆիյոնի կինը՝ Պենելոպան, երկար ժամանակ նրա օգնական է նշանակված եղել Ազգային ժողովում:
Պենելոպան ստացել է մեծ աշխատավարձ՝ չկատարելով որևԷ աշխատանք և չհայտնվելով Ազգային ժողովում: Ավելի ուշ պարզվել է, որ Ֆիյոնը նաև որպես խորհրդատուներ ֆիկտիվ աշխատանքի է ձևակերպել իր երկու չափահաս երեխաներին։

Нацсобрание Франции запретило оформлять родственников депутатов как помощников
Депутаты Национального собрания Франции (нижняя палата парламента - прим. ТАСС) одобрили в четверг положение о введении запрета на прием на работу родственников депутатов в качестве парламентских помощников. Об этом сообщило агентство AFP, передает ТАСС.
Этот запрет станет в дальнейшем одной из статей закона об этике политической и общественной жизни, который рассматривается сейчас французским парламентом.
Принять закон об этике политической жизни президент Франции Эмманюэль Макрон обещал во время предвыборной кампании. Это было вызвано скандалом «Пенелопагейт». Он разразился после того, как газета Le Canard Enchaine опубликовала сведения о том, что супруга кандидата в президенты Франции от партии «Республиканцы» Франсуа Фийона Пенелопа долгое время числилась его помощником в Национальном собрании.
Пенелопа Фийон получала большую зарплату, не выполняя какой-либо работы и не появляясь в Национальном собрании. Позже выяснилось, что Фийон также фиктивно оформил на работу консультантами двух своих взрослых детей.