Հեյդար Ալիևի արձանը Ռուսաստանի համար մարտահրավեր է
Աստրախանում Հեյդար Ալիևի արձանի տեղադրումը մարտահրավեր է Ռուսաստանի հասարակության համար: Այսօր ասուլիսի ժամանակ այս մասին հայտարարեց «Նորավանք» գիտակրթական հիմնադրամի տնօրեն, քաղաքագետ Գագիկ Հարությունյանը:
«Կարծում եմ, որ սա մարտահրավեր է այն առումով, որ Աստրախանը գտնվում է անմիջապես Դաղստանին մոտ, և Հյուսիսային Կովկասում ընթացող բոլոր զարգացումները, անջատողական շարժումներն ասոցացվում են նաև Ադրբեջանի հետ, և արդարացիորեն կապվում են այդ երկրի հետ»,- ասաց բանախոսը` հավելելով, որ արձանի տեղադրումը չի նպաստելու Ադրբեջանի նկատմամբ ռուսաստանյան կողմի տրամադրությունների ջերմացմանը. «Ընդհակառակը` ինչպես շատ քայլեր, որոնք կատարում է Ալիևը, հակառակ ռեակցիա և հակազդեցություն են առաջացնելու: Կարծես թե, այդքան էլ խելամիտ քայլ չէ նման արձանի «բազմացումն» աշխարհով մեկ»,- հավելեց նա:
Բանախոսը նաև ընդգծեց, որ հայ-ռուսական հարաբերությունների վրա Հ. Ալիևի արձանի տեղադրումը ոչ մի ազդեցություն ունենալ չի կարող:

«Памятник Гейдару Алиеву в Астрахани – это вызов России»
Установление памятника Гейдару Алиеву в Астрахани – это вызов общественности России, заявил сегодня журналистам директор научно-образовательного фонда «Нораванк», политолог Гагик Арутюнян.
«Я считаю, что это вызов в том плане, что Астрахань находится рядом с Дагестаном: все развития на Северном Кавказе, экстремистские движения ассоциируются также с Азербайджаном и справедливо связываются с этой страной», - сказал политолог. Г.Арутюнян отметил, что установление памятника не поспособствует потеплению настроений российской стороны в отношении Азербайджана. «Наоборот, как и многие шаги, совершаемые Алиевым, вызовет обратную реакцию и противодействие. «Размножение» этого памятника по всему миру кажется не таким уж разумным шагом», - отметил политолог.
Г.Арутюнян подчеркнул, что установление памятника Гейдару Алиеву не может оказать никакого влияния на армяно-российские отношения.