Ռուսաստան, որտե՞ղ է սահմանդ
«Արտերկրում բնակվող հայրենակիցների վերաբնակեցման» ռուսաստանյան պետական ծրագրի շրջանակներում Հայաստանում ՌԴ Միգրացիոն ծառայության կողմից ՀՀ քաղաքացիներին վերջին երեք տարվա ընթացքում 500 վկայական է տրամադրվել: Միայն հոկտեմբերի ընթացքում Ծառայությանը ՀՀ քաղաքացիների 73 դիմում է ներկայացվել: Այդ մասին Aysor-ի թղթակցին հայտնել է Հայաստանում ՌԴ միգրացիոն ծառայության ներկայացուցչության ղեկավար Սվետլանա Ստեպանովան: Նշենք, որ ՌԴ պետական ծրագրի հիմնական նպատակն է խթանել և կազմակերպել հայրենակիցների կամավոր վերաբնակեցումը Ռուսաստան` այդ երկրում բնակչության թվաքանակի անկումը փոխհատուցելու նպատակով:
«Նրանք, ովքեր գալիս են մեզ մոտ, հաճախում են սեմինարների, որոնց ընթացքում մենք խոսում ենք ծրագրի մասին: Սակայն նրանցից շատերը այլևս չեն հաճախում, քանի որ Հայաստանի քաղաքացիների մեծ մասը ցանկանում է աշխատել Ռուսաստանում, այլ ոչ թե մեկնել` մշտական բնակության»,- ասաց ՄԾ ներկայացուցիչը` հայտնելով, որ բացատրական աշխատանքներ են տարվում նաև Հայաստանի մարզերում:
«Այս ծրագրի մասին ես պատմում եմ տարբեր մարդկանց: Եղել եմ Լոռու մարզում, Իջևանում, մինչ այդ` խոսել եմ Արմավիրի մարզպետի հետ, Ֆիոլետովոյում, բացատրել ժողովրդին, թե ինչպես է ընթանում ծրագիրը: Սակայն մենք ոչինչ չենք քարոզում»,- վստահեցրեց ՌԴ ՄԾ ներկայացուցչության ղեկավարը:
Նրա խոսքերով` այս միգրացիոն ծրագրի մասին մոտ ժամանակներս հայալեզու ֆիլմ պատրաստ կլինի: Նկատենք, որ տեղեկատվական նյութերը արտերկրում գտնվող ՌԴ Միգրացիոն Ծառայության ներկայացուցիչների, հյուպատոսական առաքելությունների կողմից պետք է տարածվեն «հայրենակիցների և հայրենակցական միավորումների միջև»:
Ըստ Սվետլանա Ստեպանովայի` ՌԴ ՄԾ ներկայացուցչության նպատակն է օգնել այն մարդկանց, ովքեր պատրաստվում են տեղափոխել Ռուսաստան, ապահովել մեթոդական օգնությունը, ինչպես նաև` պատմել ՌԴ մարզերում պայմանների մասին և օգնել աշխատանք գտնել:
«Մարզերի ընտրությունը կապված է թափուր աշխատատեղերի հետ: Այսօր ծրագիրը ներառում է Ռուսաստանի 24 մարզ: Սկզբից ՀՀ քաղաքացին ընտրում է մարզը, լրացնում անձնական թերթիկը, որն ուղարկվում է Դաշնության համապատասխան տարածաշրջան:
Այնտեղ գործում են հատուկ հանձնաժողովներ, որոնք մեկ ամսվա ընթացքում քննում են հայցը: Եթե քաղաքացին համապատասխանում է ըստ որակավորման կամ տարիքի` մենք ստանում ենք դրական եզրակացություն, որտեղ նշվում է նաև առաջարկվող աշխատատեղը, աշխատավարձը և բնակարանով ապահովելու կարգը: Եթե քաղաքացին բնակարանային պայմաններով չի ապահովվում, այդ փաստաթղթի մեջ նշված է, թե որքան է բնակվարձը: Դրանից հետո, մենք հրավիրում ենք հիշյալ քաղաքացուն և ծանոթացնում պայմանների հետ: Եթե բոլոր փաստաթղթերը համապատասխանում են` մենք տալիս ենք ծրագրին մասնակցելու վկայականը»,- բացատրեց Ստեպանովան:
Համաձայն Հայաստանում Ռուսաստանի միգրացիոն ծառայության ներկայացուցչության` վկայականներ ստացած ՀՀ քաղաքացիների 90 տոկոսը ցանկացել է բնակություն հաստատել Կալինինգրադում: «Այնտեղ գոյություն ունի ուժեղ հայկական համայնք, եվրոպական քաղաք է: Պետական ծրագիրը հաջողությամբ իրականացվում է նաև Լիպեցկի և Վորոնեժի մարզերում»,- ասաց ներկայացուցչության ղեկավարը:
Նրա խոսքերով` Ռուսաստանում բնակեցված հաերի 90 %-ը նախընտրել է աշխատել շինարարության ոլորտում: Ըստ Ս. Ստեփանովայի` ծրագրի իրագործման շրջանակներում 3 տարվա ընթացքում ընդամենը 2 հայ է վերադարձել:
Նկատենք, որ պետական ծրագրին մասնակցած անձիք և նրանց ընտանիքի անդամներն իրավունք ունեն դաշնային բյուջեից ստանալ ճանապարհածախսի փոխհատուցումը, բնակեցման միանվագ նպաստ, եկամտի բացակայության դեպքում` ամսական նպաստ:
Սվետլանա Ստեփանովան նաև հայտնեց, որ ազգությամբ ռուս ՀՀ քաղաքացիներ ծրագրին մասնակցելու հայտերով գրեթե չեն դիմել: Նրա խոսքերով` ընտրվում են, հիմնականում, նրանք, ովքեր համապատասխանում են «հայրենակիցներ» սահմանմանը: «Հայրենակիցը նա է, ով կիսում է Ռուսաստանի մշակույթն ու ավանդույթները, խոսում ռուսերեն»,- ասաց Ս. Ստեպանովան` միաժամանակ, հավելելով, որ ռուսաց լեզվի իմացության ոչ մի գնահատում չի իրականացվում:
«Պետական ծրագրի շրջանակներում ռուսերենի իմացության գնահատում նախատեսված չէ: Ռուսերենի իմացությունը հաճախակի երևում է հարցաթերթիկի լրացման ժամանակ: Եթե մեկը չի կարող լրացնել հարցաթերթիկը, իհարկե, մենք նրան չենք ընդունում»,- ասաց Ռուսաստանի Միգրացիոն Ծառայության ներկայացուցիչը:
Նշենք, որ համաձայն Դաշնային օրենքի` «հայրենակիցներ» են սահմանվում այն մարդիկ, ովքեր ծնվել են մեկ պետության մեջ, ապրել կամ ապրում են այնտեղ, ունեն լեզվի, կրոնի, մշակութային ժառանգության, սովորույթների ընդհանրություն, ինչպես նաև` նրանց ուղիղ ժառանգները:

Россия: А где твоя граница?
В рамках российской госпрограммы по содействию добровольного переселения соотечественников, проживающих за рубежом, представительством Миграционной службы РФ в Армении за три года гражданам РА было выдано 500 свидетельств участника программы. Только за октябрь 2010 года на организацию переселения  было получено 73 заявки. Об этом в беседе с корреспондентом Aysor.am сообщила руководитель Представительства Миграционной службы России в Армении Светлана Степанова.
Отметим, что основными целями госпрограммы являются стимулирование и организация процесса добровольного переселения соотечественников в Россию, компенсация естественной убыли населения в стране в целом и в ее отдельных регионах за счет привлечения переселенцев на постоянное место жительства в Российскую Федерацию.
«Те, кто к нам приходит, посещают семинары, мы рассказываем о программе. Многие из них уходят, так как граждане Армении в основном хотят в России работать, а не приезжать на постоянное место жительства»,- заявила представитель ФМС. Она также сообщила, что проводит разъяснительные работы по областям Армении.
«Выступаю перед населением, в Лорийском марзе была, Иджеване, перед этим - в Армавире, общалась с марзпетом (губернатором области – Ред.), в Фиолетово. Разъясняем людям, как это выгладит. Но мы никого не агитируем»,- заверила представитель ФМС.
С. Степанова также сообщила, что в скором времени на армянском языке выйдет видеофильм о госпрограмме.
Заметим, что информационные материалы о Государственной программе распространяются представительствами Федеральной миграционной службы, консульскими отделами посольств и консульскими учреждениями «среди соотечественников, общественными объединениями соотечественников».
По словам Светланы Степановой, задача представительства ФМС – посодействовать тем людям, которые собрались переехать в Россию; оказать методическую помощь, рассказать об условиях в регионах, помочь найти вакансии.
«Подбор региона идет от вакансий. Сегодня в программе участвует 24 субъекта РФ. Вначале гражданин РА выбирает область, затем заполняет анкету, и эта анкета уходит в субъект Федерации, где созданы специальные комиссии, которые рассматривают их в течение месяца. Если гражданин устраивает по квалификации или по возрасту, то мы получаем положительное заключение с обозначением вакансии, зарплаты, предоставляется ли жилье. Если жилье не предоставляется, то обозначается, сколько стоит аренда жилья в этом регионе, сколько стоит покупка. После этого мы приглашаем гражданина и знакомим с условиями. Если все документы подходят, то мы предоставляем ему свидетельство»,- пояснила С.Степанова.
Согласно данным Представительства Миграционной службы России в Армении, 90% граждан Армении, получивших свидетельство программы, предпочли проживание в Калининградской области.
«Там сильная армянская диаспора, европейский город. Успешно работают с госпрограммой сейчас и Липецкая и другие области, Воронеж»,- отметила руководитель представительства.
По ее словам, 90% выезжающих из Армении граждан выбирают работу в строительстве. С.Степанова сообщила, что за 3 года вернулось всего лишь два гражданина Армении.
Заметим, что участник госпрограммы и члены его семьи за счет средств федерального бюджета имеют право на получение компенсации расходов на переезд к будущему месту проживания, получение единовременного пособия на обустройство («подъемных»), ежемесячное пособие при отсутствии дохода.
Светлана Степанова также сообщила, что в рамках программы граждане Армении русской национальности к ним почти не обращаются.
По ее словам, отбираются в основном те, кто проходит под критерий «соотечественники»: «Учитывается понятие «соотечественник», а «соотечественником» считается тот, кто разделяет культуру и традиции России, разговаривает по-русски», - отметила С.Степанова, добавив, однако, что никакого тестирования знания русского языка при подаче заявления на участие в госпрограмме не проводится.
«У нас нет госпрограммы, чтобы тестировать их знание, но факт заполнения анкеты на русском языке уже подразумевает - если человек не может заполнить анкету, естественно, при всем уважении, мы его и не примем»,- добавила представитель Миграционной службы.
Отметим, что в соответствии с Федеральным законом соотечественниками признаются лица, родившиеся в одном государстве, проживающие либо проживавшие в нем и обладающие признаками общности языка, религии, культурного наследия, традиций и обычаев, а также потомки указанных лиц по прямой нисходящей линии.