Եվրախորհրդարանը կքննարկի Մինսկի հանդեպ պատժամիջոցները
Ինչպես տեղեկացնում է «Ազատություն» ռադիոկայանի ռուսաստանյան ծառայությունը` հղում անելով Եվրախորհդարանի մամլո ծառայությանը, պատգամավորները կքննարկեն Մինսկի նկատմամբ պատժամիջոցներ կիրառելու հարցը: Մասնավորապես, խոսքը վերաբերում է Բելառուսի պաշտոնյաների համար Եվրամիություն մուտք գործելու արգելքին և նրանց արտասահմանյան ակտիվների սառեցմանը:
Սպասվում է նաև ԵՄ արտաքին քաղաքականության բարձրագույն ներկայացուցիչ Քեթրին Էշթոնի հայտարարությունը` Բելառուսում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ:
Եվրամիությունում քննադատաբար են մոտեցել Բելառուսում դեկտեմբերի 19-ին տեղի ունեցած նախագահական ընտրությունների արդյունքներին և նրանց հաջորդած իրադարձություններին, երբ իշխանությունները ցրել են ընդդիմության հանրահավաքը: Ներկա պահին զանգվածային անկարգությունների գործով կալանավորված է 25 մարդ, որոնցից 4-ը նախագահի նախկին թեկնածուներ են:

Европарламент обсудит вопрос о санкциях против Минска
В столице Бельгии 17 января открывается заседание Европарламента, на котором будет обсуждена ситуация в Белоруссии.
Как сообщает российская служба радио «Свобода» со ссылкой на пресс-службу Европарламента, депутаты обсудят вопрос о санкциях против официального Минска.
Речь, в частности, идет о запрете на въезд в страны Евросоюза для представителей белорусского руководства и замораживании их зарубежных активов.
Ожидается также специальное заявление о ситуации в Белоруссии верховного представителя ЕС по внешней политике Кэтрин Эштон.
В Евросоюзе критически оценили ход президентских выборов в Белоруссии 19 декабря и последующие действия властей, разогнавших митинг оппозиции в Минске. Сейчас по делу о массовых беспорядках там проходят 25 человек, в том числе четверо бывших кандидатов в президенты.