Բակո Սահակյանն ընդունել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին
Նախագահ Բակո Սահակյանը այսօր ընդունել է Արցախ ժամանած ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Ռոբերտ Բրադկեին /ԱՄՆ/, Իգոր Պոպովին /ՌԴ/ և Բեռնար Ֆասիեին /Ֆրանսիա/:
Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից հայտնում են, որ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը և տարածաշրջանային զարգացումներին վերաբերող հարցեր:
Նախագահ Սահակյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանը չի դադարում հակահայկական և հակաղարաբաղյան քարոզչությունը, կոպտորեն խախտում է զինադադարի ռեժիմը և շարունակում է ռազմականացման գործընթացը, ինչը լուրջ խոչընդոտ է հանդիսանում հակամարտության կարգավորման, տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգության պահպանման համար: Երկրի ղեկավարը նշել է, որ Ադրբեջանին կառուցողական դաշտ բերելը հանդիսանում է հակամարտության կարգավորման ամենակարևոր խնդիրներից մեկը:
Նույն աղբյուրը հայտնում է նաև, որ երկուստեք նշվել է երկխոսության միջոցով բանակցային գործընթացի շարունակման կարևորությունը, ուժային տարբերակի կիրառման անընդունելիությունը: Հատուկ ընդգծվել է, որ բանակցային գործընթացում շոշափելի առաջընթաց ապահովելու համար նախևառաջ անհրաժեշտ է փոխվստահության մթնոլորտի ձևավորումը և դրան ուղղված համապատասխան քայլերի իրականացումը:
Հանդիպմանը ներկա էր Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատար Վասիլի Աթաջանյանը, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպշիկը, պաշտոնատար այլ անձինք:

Президент НКР принял сопредседателей МГ ОБСЕ
Президент Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакян принял сегодня прибывших в Степанакерт сопредседателей Минской группы ОБСЕ Роберта Брадтке (США), Игоря Попова (РФ) и Бернара Фасье (Франция).
Как сообщает пресс-служба президента НКР, в ходе встречи были обсуждены вопросы, касающиеся урегулирования азербайджано-карабахского конфликта и региональных процессов.
Президент Б.Саакян подчеркнул, что Азербайджан не прекращает антиармянскую и антикарабахскую пропаганду, грубо нарушает режим прекращения огня и продолжает вооружаться, что создает серьезные препятствия для разрешения конфликта, поддержания региональной и международной безопасности. Глава государства отметил, что приведение Азербайджана в конструктивное поле является одной из самых важных задач урегулирования конфликта.
В ходе встречи стороны отметили важность продолжения мирного процесса урегулирования и неприемлемость применения силы. Было особо подчеркнуто, что для достижения ощутимого прогресса в переговорном процессе, прежде всего, необходимо формирование атмосферы взаимодоверия и осуществление соответствующих шагов в этом направлении.
На встрече присутствовали исполняющий обязанности министра иностранных дел НКР Василий Атаджанян, личный представитель Действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспшик и другие должностные лица.