Բակո Սահակյանն ընդունել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին
Նախագահ Բակո Սահակյանը այսօր ընդունել է Արցախ ժամանած ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Ռոբերտ Բրադկեին /ԱՄՆ/, Իգոր Պոպովին /ՌԴ/ և Բեռնար Ֆասիեին /Ֆրանսիա/:
Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից հայտնում են, որ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը և տարածաշրջանային զարգացումներին վերաբերող հարցեր:
Նախագահ Սահակյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանը չի դադարում հակահայկական և հակաղարաբաղյան քարոզչությունը, կոպտորեն խախտում է զինադադարի ռեժիմը և շարունակում է ռազմականացման գործընթացը, ինչը լուրջ խոչընդոտ է հանդիսանում հակամարտության կարգավորման, տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգության պահպանման համար: Երկրի ղեկավարը նշել է, որ Ադրբեջանին կառուցողական դաշտ բերելը հանդիսանում է հակամարտության կարգավորման ամենակարևոր խնդիրներից մեկը:
Նույն աղբյուրը հայտնում է նաև, որ երկուստեք նշվել է երկխոսության միջոցով բանակցային գործընթացի շարունակման կարևորությունը, ուժային տարբերակի կիրառման անընդունելիությունը: Հատուկ ընդգծվել է, որ բանակցային գործընթացում շոշափելի առաջընթաց ապահովելու համար նախևառաջ անհրաժեշտ է փոխվստահության մթնոլորտի ձևավորումը և դրան ուղղված համապատասխան քայլերի իրականացումը:
Հանդիպմանը ներկա էր Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատար Վասիլի Աթաջանյանը, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպշիկը, պաշտոնատար այլ անձինք:

On 22 October President Bako Sahakyan met co-chairs of the OSCE Minsk group Robert Bradtke (USA), Igor Popov (Russian Federation) and Bernard Fassier (France).
Issues related to the Azerbaijani-Karabagh conflict settlement and regional developments were discussed during the meeting.
President Sahakyan underlined that Azerbaijan continues the anti-Armenian and anti-Karabagh propaganda, violates the cease-fire regime and boosts its militarization, thus seriously hindering the conflict settlement prospects as well as maintenance of regional and international security. The Head of the State noted that bringing Azerbaijan into the constructive stream was among the pivotal issues of the conflict settlement process.
The significance of continuing the negotiation process based on a direct dialogue and unacceptability of any forceful solution were mutually noted. Both sides stressed that to secure a palpable progress in the negotiation process an atmosphere of mutual trust should be created and corresponding steps towards this direction should be carried out.
Artsakh Republic acting foreign minister Vassily Atajanyan, personal representative of the OSCE chairman-in-office Andrzej Kasprzyk and other officials were present at the meeting, the Central Information Department of the Office of the Arstakh Republic President reported.