Նախագահն աշխատանքային այցով մեկնում է Իտալիա և Վատիկան
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը դեկտեմբերի 12-15-ը աշխատանքային այցով կմեկնի Իտալիայի Հանրապետություն և Վատիկան: Այս մասին հայտնում է ՀՀ նախագահի մամլո գրասենյակը։
Այցի շրջանակներում Հանրապետության ղեկավարը հանդիպումներ կունենա Հռոմի պապ Բենեդիկտոս XVI-ի, Իտալիայի նախագահ Ջորջիո Նապոլիտանոյի, Խորհրդարանի պատգամավորների պալատի նախագահ Ջանֆրանկո Ֆինիի, Վատիկանի պետքարտուղար Կարդինալ Տարչիցիո Բերտոնեի, Հռոմի քաղաքապետ Ջանի Ալեմանոյի հետ:
Հռոմում Նախագահ Սերժ Սարգսյանը կայցելի նաև Բրասկի թանգարանում բացված «Դվին. Հայաստանի մայրաքաղաքը Եվրոպայի և Ասիայի միջև» խորագրով ցուցահանդես:
Հանրապետության ղեկավարը Վենետիկում կմասնակցի երկու երկրների նախագահների բարձր հովանու ներքո բացվող «Հայաստան. Քաղաքակրթության դրոշմներ» ցուցահանդեսին, որը նվիրված է հայ գրատպության 500-ամյակին:
Սերժ Սարգսյանը Վենետիկում հանդիպում կունենա Մխիթարյան միաբանության անդամների և Իտալիայի հայ համայնքի ավելի քան երկու տասնյակ կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ: Նախատեսված է նաև Հանրապետության ղեկավարի հանդիպումը «Հայաստան. Քաղաքակրթության դրոշմներ» ցուցահանդեսի բացման առիթով աշխարհի տարբեր երկրներից Իտալիա ժամանած հայագետների հետ:
Սերժ Սարգսյանը կայցելի Վենետիկի քաղաքապետարան ևս, որտեղ ներկա կգտնվի Երևանը և Վենետիկը քույր քաղաքներ հռչակելու գործընթացն սկսելու վերաբերյալ երկու քաղաքների միջև համաձայնագրի ստորագրման արարողությանը:

Президент Армении сегодня отбудет в Италию
Президент Армении Серж Саргсян посетит 12-15 декабря с рабочим визитом Италию и Ватикан. В рамках визита глава государства проведет встречи с Папой Римским Бенедиктом 16-м, президентом Италии Джордио Наполитано, председателем палаты депутатов итальянского парламента Джанфранко Фини, госсекретарем Ватикана Тарчицио Бертоне, а также с мэром Рима Джани Алемано.
В Риме Саргсян посетит открывшуюся в музее Браска выставку «Двин: столица Армении между Европой и Азией».
В Венеции Серж Саргсян примет участие в выставке «Армения: печати цивилизации», которая посвящена 500-летию армянской типографии и проходит под эгидой президентов Армении и Италии, встретится с представителями более чем двух десятков организаций армянской общины Италии.
В мэрии Венеции Саргсян примет участие в церемонии подписания соглашения, которое начнет процесс провозглашения Еревана и Венеции городами-побратимами.