Նախագահն աշխատանքային այցով մեկնում է Իտալիա և Վատիկան
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը դեկտեմբերի 12-15-ը աշխատանքային այցով կմեկնի Իտալիայի Հանրապետություն և Վատիկան: Այս մասին հայտնում է ՀՀ նախագահի մամլո գրասենյակը։
Այցի շրջանակներում Հանրապետության ղեկավարը հանդիպումներ կունենա Հռոմի պապ Բենեդիկտոս XVI-ի, Իտալիայի նախագահ Ջորջիո Նապոլիտանոյի, Խորհրդարանի պատգամավորների պալատի նախագահ Ջանֆրանկո Ֆինիի, Վատիկանի պետքարտուղար Կարդինալ Տարչիցիո Բերտոնեի, Հռոմի քաղաքապետ Ջանի Ալեմանոյի հետ:
Հռոմում Նախագահ Սերժ Սարգսյանը կայցելի նաև Բրասկի թանգարանում բացված «Դվին. Հայաստանի մայրաքաղաքը Եվրոպայի և Ասիայի միջև» խորագրով ցուցահանդես:
Հանրապետության ղեկավարը Վենետիկում կմասնակցի երկու երկրների նախագահների բարձր հովանու ներքո բացվող «Հայաստան. Քաղաքակրթության դրոշմներ» ցուցահանդեսին, որը նվիրված է հայ գրատպության 500-ամյակին:
Սերժ Սարգսյանը Վենետիկում հանդիպում կունենա Մխիթարյան միաբանության անդամների և Իտալիայի հայ համայնքի ավելի քան երկու տասնյակ կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ: Նախատեսված է նաև Հանրապետության ղեկավարի հանդիպումը «Հայաստան. Քաղաքակրթության դրոշմներ» ցուցահանդեսի բացման առիթով աշխարհի տարբեր երկրներից Իտալիա ժամանած հայագետների հետ:
Սերժ Սարգսյանը կայցելի Վենետիկի քաղաքապետարան ևս, որտեղ ներկա կգտնվի Երևանը և Վենետիկը քույր քաղաքներ հռչակելու գործընթացն սկսելու վերաբերյալ երկու քաղաքների միջև համաձայնագրի ստորագրման արարողությանը:

Armenian President to pay working visit to Italy and Vatican
On December 12-15 President of Armenia Serzh Sargsyan will conduct a working visit to Italy and Vatican, the Press Office of the President of Armenia reports.
In the framework of the visit, the President of Armenia will conduct meetings with Pope Benedict XVI, President of Italy Giorgio Napolitano, President of the Italian Chamber of Deputies Gianfranco Fini, the Vatican's Secretary of State Cardinal Tarcisio Bertone, and Mayor of Rome Gianni Alemanno.
In Rome, President Serzh Sargsyan at the Brasco Museum will also visit the exhibition titled “Dvin: Armenian Capital between Europe and Asia”.
In Venice, the President of Armenia will attend the exhibition called “Armenia: Signs of Civilization”, which is organized under the auspices of the Presidents of the two states, dedicated to the 500th anniversary of book-printing in Armenia.
While in Venice, Serzh Sargsyan will meet the members of the Mkhitarian Congregation and representatives of more than two dozen Armenian-Italian Diaspora organizations.
Serzh Sargsyan will visit also the Venice Municipality, where he will attend the ceremony of signing the agreement which will inaugurate the process of making Yerevan and Venice sister-cities.
In the framework of the visit, Armenian President will conduct meeting with the representatives of the business community of Italy.