Լևոն Տեր-Պետրոսյան. Ռոբերտ Քոչարյանն ու ՕԵԿ-ը կապ չունեն մեր շարժման հետ
Ռոբերտ Քոչարյանը և «Օրինաց երկիրը» այս շարժման հետ որևէ կապ չունեն: Եթե նրանք ցանկանում են պայքարել սարգսյանական ռեժիմի դեմ, թող պայքարեն, ոչ ոք նրանց չի խանգարում: Ազատության հրապարակում ընթացքող հանրահավաքի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը:
«Շարժումը հաստատակամ է՝ գործելու օրենքների և սահմանադրության շրջանակում, մեզ ոչ մեկ չի նկարող վախեցնել սառը ցնցուղներով կամ մարտի մեկով»,- դիմելով ՀՀ ոստիկանապետին և վարչապետին՝ ասաց Տեր-Պետրոսյանը:
«Մենք ձեռնարկել ենք լրջագույն գործիք, որը մեծագույն պատասխանատվություն, սառնասրտություն է պահանջում:
Վարչախմբի հանդեպ անխնա քննադատությամբ հանդերձ՝ մենք նրանց հետ խոսելու ենք քաղաքական լեզվով՝ իրերը կոչելով իրենց անուններով. եթե գող են, ասելու ենք գող են, եթե մարդասպան են, ասելու ենք, ամբարտավան…»,- ասաց նա:
ՀՀ առաջին նախագահն ասաց, որ իրենց նախաձեռնած շարժման արդյունավետությունն ապահովելու համար միայն ուժերի ղակավարությունն է որոշումներ կայացնելու. «Շարժման ընթացքը նրանք են որոշելու, միջոցառումների, հանրահավաքների ժամանակացույցը… Դուք կարող եք և դժգոհ լինել, ձեզ կարող է դանդաղ թվալ, բաց առանց փոխադարձ վստահության, հաջողություն չի գրանցվի»:

Ter-Petrosyan: Kocharyan and OEK have nothing to do with this movement
“Robert Kocharyan and Orinats Yerkir Party (OEK) have nothing to do with this movement. If they want to struggle against the regime, let them do it, no one hinders them,” the leader of Armenian National Congress (HAK), first Armenian President Levon Ter-Petrosyan said at the joint rally of the ‘trio’ of non-coalition political forces held in Liberty Square of Yerevan today.
He said that starting from today, cooperation of Armenia’s opposition political forces will be developing into a popular movement that aims to solve the pressing problems.
According to Ter-Petrosyan, the new movement will be led by People’s Party of Armenia, HAK, Prosperous Armenia Party, and Heritage Party.
The first Armenian president stated that to ensure the efficiency of the movement they have initiated, decisions shall be taken only by the leaders of these political forces. “Only the leaders will determine the course of the movement, events, schedule… You may be dissatisfied, you may think the process is moving slowly, but there will be no success without mutual trust,” Ter-Petrosyan said.
In his words, he respects the position of ARF-Dashnaktsutyun Party that - for some reason or other - declined to be part of the popular movement.
“Anyway, the main thing is that after a partial change of its structure, the “magnificent four” remains a “magnificent four”, L. Ter-Petrosyan stressed.