2016-ից Հայաստանը անդամավճար կվճարի ԵՏՄ-ի բյուջե
Միակ և հիմնական ֆինանսական պարտավորություն, որ Հայաստանը կրելու է ԵՏՄ-ին անդամակցությունից հետո դա այն է, որ սկսած 2016-ից  Հայաստանը  ԵՏՄ բյուջեում պետք է կատարի իր անդամավճարը`  միասնական մաքսատուրքերի բաշխումների 1.13 տոկոսը: Այս մասին ԱԺ-ում ընթացող «Հայաստանի Հանրապետության «Եվրասիական  տնտեսական միության մասին» 2014-ի մայիսի 29-ի պայմանագրին միանալու վերաբերյալ» թեմայով լսումների ժամանակ հայտարարեց ՀՀ ֆինանսների  նախարարի տեղակալ  Սուրեն Կարայանը:
Պայմանագրով Հայաստանի համար նախատեսվում է  752 ապրանքների մաքսատուրքերի փոփոխման արտոնություններ,  բացի այս` արտոնություններ կտրամադրվեն մի շարք կրթական, գիտական, մշակութային ապրանքատեսակների ներմուծման համար:

Armenia to pay EEU membership fee from 2016
Starting from 2016 Armenia will pay a membership fee of the Eurasian Economic Union (EEU). The fee will make 1.13% of the distribution of common customs duties, Deputy Finance Minister of Armenia Suren Karayan said during parliamentary hearings today.
Under the agreement on Armenia’s accession to the EEU, it is planned to provide concessions to change customs duties of 752 types of goods. Concessions are also envisaged for imports of a number of commodities for educational, scientific and cultural purposes.