Մ.Գրիգորյան. Եթե պահանջ լինի` կգնամ համոզվելու, որ Պերմյակովը Գյումրիում է
«Ես չեմ կարող ասել, որ Գյումրիում հակառուսական լուրջ տրամադրություններ կան. Այդպես չի»,- Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց ԲՀԿ խմբակցության անդամ, գյումրեցի պատգամավոր Մարտուն Գրիգորյանը: Վերջինս նշեց, որ այս պահի դրությամբ դեռ ոչինչ պարզ չի, բայց բարեբախտաբար դրա ֆոնին ընդհանուր իրավիճակը հանգիստ է` մարդիկ սպասում են:
Հարցին ի պատասխան, թե հայկական կողմը նախօրեին մեղադրանք առաջադրեց Պերմյակովին, վերջինս այն ընդունել է, սակայն ողբերգությունից 10 օր անց ռուսական կողմը դեռ չի շտապում մեղադրանք առաջադրել, արդյո՞ք սա չի կարող կրկին բորբոքել կրքերը, Մ. Գրիգորյանն ասաց, որ դժվարանում է ասել, թե ինչու է ռուսական կողմը դանդաղում, բայց ամեն դեպքում այս իրավիճակում միակ ճիշտ որոշումը սպասելն է.
«Շտապողանակություն ցուցաբերելը ճիշտ չէ: Կողմերն ամենքը գործողություններ են իրականացնում, սպասենք»:
Գյումրեցիների պահանջներից մեկն այն է, որպեսզի Պերմյակովին չտեղափոխեն Մոսկվա և նա մնա Հայաստանում, իսկ Մարտուն Գրիգորյանը բողոքի ակցիայի ժամանակ անձամբ էր տեսել, որ հանվագործը ռազմաբազայի տարածքում է: ԲՀԿ-ական պատգամավորն ասաց, որ այս պահին տեղեկություն չունի, թե Պերմյակովը շարունակում է մնալ բազայի տարածքում, այսինքն` Գյումրիում, բայց եթե հարկ լինի, հասարակական պահանջ լինի` նա կրկին կգնա այնտեղ ու դրանում կհամոզվի: Առավել ևս, որ իր համար էլ դա կարևոր է` Պերմյակովը պետք է մնա Հայաստանում:
Հիշեցնենք, նախօրեին ՀՀ քննչական կոմիտեն որոշում է կայացրել Վալերի Պերմյակովին քրեական գործով որպես մեղադրյալ  ներգրավելու մասին, և ՀՀ քննչական կոմիտեի քննիչները Վալերի  Պերմյակովին  մեղադրանք են  առաջադրել ՀՀ ՔՕ  104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով՝ երկու և ավելի անձանց դիտավորյալ սպանության համար:  Վալերի Պերմյակովն ընդունել է առաջադրված մեղադրանքը:

Мартун Григорян: В Гюмри сейчас спокойная обстановка, люди ждут
Несмотря на то, что ситуация в связи с трагическим инцидентом в Гюмри пока не прояснилась, нельзя сказать, что в городе есть серьезные антироссийские настроения. Об этом заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am депутат от фракции «Процветающая Армения» Мартун Григорян.
Как сообщил М.Григорян, обстановка в целом спокойная и люди ждут.
На замечание о том, что армянская сторона накануне предъявила обвинение Валерию Пермякову и он признал свою вину, однако российская сторона спустя 10 дней после трагедии не спешит выдвинуть обвинение, не может ли это вновь привести к накалу страстей в Гюмри, М.Григорян отметил, что затрудняется ответить на этот вопрос.
«Не могу сказать, почему российская сторона медлит, однако во всех случаях, в этой ситуации единственное правильное решение – ждать. Неправильно проявлять поспешность. Каждая из сторон осуществляет действия, подождем», - сказал он.
Отметим, одним из требований жителей Гюмри было то, чтобы В.Пермяков оставался в Армении и не был переведен в Москву. Во время во время акции протеста в Гюмри 15 января депутат парламента Армении Мартун Григорян лично видел, что преступник находится на 102-й российской военной базе.
М.Григорян заявил, что в настоящее время не знает, продолжает ли Пермяков оставаться на территории военной базы, то есть в Гюмри, однако, если возникнет общественное требование, он вновь направится туда, чтобы убедиться в этом. Он отметил, что для него это также важно, Пермяков должен остаться в Армении.
Напомним, накануне Следственный комитет Армении предъявил Валерию Пермякову обвинение по п.1 ч.2 ст.104 (умышленное убийство двух и более лиц). Пермяков признал свою вину по предъявленному обвинению. Сформированная в СК Армении следственная группа провела  изучение места преступления, допрошены более 30 свидетелей, назначены более десятка экспертиз. Предприняты следственные, оперативно-розыскные и иные мероприятия. Возбуждено уголовное дело по п.1 ч.2 ст.104 Уголовного кодекса РА (умышленное убийство двух и более лиц).