ԼՂՀ ԱԺ-ն հայտարարություն է ընդունել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ
Արցախի Հանրապետության խորհրդարանի ղեկավար Աշոտ Ղուլյանի նախագահությամբ այսօր տեղի է ունեցել ԼՂՀ 5-րդ գումարման Ազգային ժողովի 11-րդ նստաշրջանի արտահերթ  նիստը, որի ավարտին ԼՂՀ  Ազգային ժողովը Հայոց  ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ հանդես է  եկել հայտարարությամբ: Այս մասին տեղեկանում ենք ԼՂՀ  Ազգային ժողովի մամլո ծառայությունից:
Հայտարարության մեջ մասնավորապես ասված է.
«Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Ազգային ժողովը`
- հիմք ընդունելով ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի՝ 1948 թվականի դեկտեմբերի 9-ին ընդունած «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու և պատժելու  մասին» Կոնվենցիան, շեշտելով ցեղասպանության  հանցագործության վաղեմության  ժամկետ չունենալու  հանգամանքը,
- ոգեկոչելով 1894-1923 թվականներին Օսմանյան կայսրության և Թուրքիայի տարբեր վարչակարգերի կողմից Արևմտյան Հայաստանում իրականացրած ցեղասպանության զոհերին,
- կարևորելով  ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի Համահայկական հռչակագիրը,
- երախտագիտություն  հայտնելով  այն   պետությունների  խորհրդարաններին, պետական և տեղական կառույցներին ու միջազգային կազմակերպություններին, որոնք պաշտոնապես ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը, ընդունել Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրենքներ՝
կոչ է անում մյուս երկրների խորհրդարաններին, միջխորհրդարանական և միջազգային կազմակերպություններին պաշտոնապես ճանաչել Օսմանյան կայսրության և Թուրքիայի տարբեր վարչակարգերի կողմից 1894-1923 թվականներին Արևմտյան Հայաստանում իրականացրած Հայոց ցեղասպանությունը՝ որպես մարդկության դեմ հանցագործություն»:

Национальное Собрание НКР приняло заявление об осуждении и наказании Геноцида армян
В канун 100-й годовщины Геноцида армян в Османской империи Национальное Собрание Нагорно-Карабахской Республики приняло заявление об осуждении и наказании данного вида преступления против человечности.
В заявлении парламента НКР, в частности, отмечается:
«Национальное Собрание Нагорно-Карабахской Республики
- основываясь на Конвенции ООН о предупреждении преступления геноцида и наказании за него, принятой Генассамблеей Организации Объединенных Наций 9 декабря 1948 года, подчеркивая то обстоятельство, что преступление геноцида не имеет срока давности,
- отдавая дань памяти жертвам совершенных в 1894-1923 гг. Османской империей и различными режимами Турции геноцидов в Западной Армении,
- отмечая важность Всеармянской декларации к 100-й годовщине Геноцида армян,
- выражая благодарность парламентам, государственным и муниципальным органам тех государств и международных организаций, которые официально признали Геноцид армян, приняли законы, криминализирующие отрицание факта Геноцида армян,
призывает парламенты других стран, межпарламентские и международные организации официально признать совершенный в 1894-1923гг. Османской империей и различными режимами Турции Геноцид армян в Западной Армении преступлением против человечности».