Սերժ Սարգսյան. Բարձրագույն կրթությունն այն հիմնասյունն է, որի վրա կառուցվում են գիտելիքահենք հասարակությունները
14/05/2015 13:21
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում մասնակցել է Եվրոպական բարձրագույն կրթության տարածքի նախարարական գագաթնաժողովի և Բոլոնիայի քաղաքականության չորրորդ ֆորումի բացմանը: Այս մասին տեղեկանում ենք Նախագահի մամուլի գրասենյակից:
Հանրապետության Նախագահը հանդես է եկել ողջույնի խոսքով:
«Եվրոպական բարձրագույն կրթական տարածքի նախարարական համաժողովի հարգելի՛ մասնակիցներ,
Պատիվ ունեմ Հայաստանի Հանրապետության անունից ողջունելու ձեզ Եվրոպական կրթական տարածքի համար իսկապես կարևոր այս միջոցառման շրջանակներում:
Ակնհայտ է, որ բարձրագույն կրթությունն այն հիմնասյունն է, որի վրա կառուցվում են գիտելիքահենք հասարակությունները: Այս առումով Բոլոնիայի բարեփոխումները վերափոխեցին Եվրոպայի բարձրագույն կրթության նկարագիրը՝ ապահովելով ուսանողների շարժունությունը և ստեղծելով կրթական հնարավորությունների լայն բազմազանություն: Պարզ է նաև, որ առանց համակարգային հիմնախնդիրների հաղթահարման հնարավոր չէ ապահովել կրթական համակարգի մրցունակությունն ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Եվրոպական բարձրագույն կրթական միջավայրում: Հայաստանը, 2005 թվականին անդամակցելով Բոլոնիայի գործընթացին, իր համար համագործակցային նոր հնարավորությունների հարթակ ձևավորեց Եվրոպական տարածքի հետ և ստացավ նոր մեխանիզմներ՝ լավագույնս կիրառելու միջազգային փորձառությունը:
Այս ամենով հանդերձ՝ առկա տնտեսական և սոցիալական խնդիրները լուրջ մարտահրավերներ են Եվրոպական բարձրագույն կրթական տարածքի համար, որտեղ ընդհանուր նպատակները ենթադրում են համատեղ ջանքերի ներդրում և ակտիվ ներգրավվածություն: Զարգացող հասարակությունների և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացման ներկա շրջանում առավել քան կարևորվում է համադրելի չափորոշիչների կիրառումը՝ բարելավելու աշխատաշուկայի արդի պահանջները, ինչպես նաև կրթական ոլորտի շահառու կողմերի արդյունավետ համագործակցությունը:
Եվրոպական կրթական համակարգը, հանձինս Բոլոնիայի գործընթացի, մեծ ներդրում է ունեցել աշխարհի այլ տարածաշրջանների կրթական բարեփոխումների համար՝ կրթական տարբեր ծրագրերի, քաղաքական և ինստիտուցիոնալ երկխոսության միջոցով: Հայաստանյան կրթական համակարգի համար կարևոր ձեռքբերումներից է 2012 թվականին Բոլոնիայի քարտուղարության ստանձնումը Երևանում, որը պատասխանատու, միաժամանակ պատվաբեր պարտականություն է: Այն Եվրոպական կրթական արժեհամակարգի փորձառությունը կիսելու և Հայաստանի բարձրագույն կրթական հաստատություններն այս գործընթացին լավագույնս ինտեգրելու հնարավորություն է:
Բուհական համակարգում մենք ունենք առաջընթաց արձանագրող միտումներ թե՛ որակի եվրոպական չափանիշների կիրառման, թե՛ ուսանողների շարժունության առումով: Հայաստանյան կրթական մշակույթը, որը սկիզբ է առել հնագույն ժամանակներից՝ որպես իր դարավոր պատմության անքակտելի մաս, մշտապես աշխարհին է ներկայացել իր նվաճումներով:
Հայ ժողովուրդն առանձնահատուկ ակնածանք ունի գիտելիքի և ուսման նկատմամբ։ Գուցե այն պատճառով, որ իր հազարամյա պատմության ընթացքում, երբ կողոպտվել, թալանվել ու հալածվել է, միակ արժեքը, որը չեն կարողացել խլել նրանից և որը լուսավորել է իր դժվարին ուղին, եղել է հենց գիտելիքը, հարյուրամյակների ընթացքում կերտած հոգևոր և մշակութային ժառանգությունը։ Եվ պատահական չէ, որ անգամ Հայոց ցեղասպանության ամենածանր օրերին հայ մարդը գրքեր է փրկել։ Այլապես այսօր մենք չէինք ունենա Մատենադարան, որը հայ ժողովրդի հարատևության գրավականն է։
Մեզ համար մեծ հպարտություն և միաժամանակ պարտավորեցնող է այն, որ այսօր նորովի է արժևորվում համաշխարհային գիտության, արվեստի, աստվածաբանության զարգացման մեջ հայ ժողովրդի ստեղծագործ մտքի ներդրումը. վերջին նման հրաշալի իրադարձությունը Հռոմի Պապի կողմից միջնադարյան մտքի հայ հանճար, Աստվածաշնորհ Սուրբ Գրիգոր Նարեկացուն «Տիեզերական Եկեղեցու վարդապետ» տիտղոսի շնորհումն էր՝ մի տիտղոս, որը կաթոլիկ եկեղեցու՝ շուրջ 2000-ամյա պատմության ընթացքում միայն 36 մեծագույն մտածողների է շնորհվել։
Շարունակելով կրթական սեփական ավանդույթները՝ այսօր անհրաժեշտ է ունենալ շփման և հաղորդակցման համար դյուրին և համահունչ գործիքներ ամբողջ Եվրոպական բարձրագույն կրթական տարածքում: Այս առումով Բոլոնիայի գործընթացի բարեփոխումները լավագույնս աջակցել են ուսանողակենտրոն համակարգի ստեղծմանը և բոլոր այն ներդրումներին, որոնք հնարավորություն կտան այսօրվա երիտասարդ սերնդին ավելի պատրաստ և մրցունակ լինել արդի մարտահրավերներին: Թերևս ոչ բոլոր արգելքներն են հաղթահարված, սակայն այս ձեռքբերումները և գլոբալ նպատակներին հասնելու ցանկությունը ենթադրում է համագործակցային նոր ազդակներ և երկխոսության առավել ակտիվ մակարդակ:
Կրթությունն ինքնանպատակ չէ, այն կոչված է ծառայելու համամարդկային արժեքներին ու նպատակներին: Այսօր 21-րդ դարի քաղաքակիրթ աշխարհում դեռևս ականատես ենք բազմաթիվ ահաբեկչական գործողությունների, բռնությունների և պատերազմների:
Մարդկային բանականության և արժեհամակարգի տկարությունը անխուսափելի է դարձնում նման անընդունելի դրսևորումները: Հետևաբար` հոգևոր, գիտական և մշակութային բովանդակության վրա հիմնված կրթությունը պետք է միտված լինի մարդկային ռեսուրսի բնականոն զարգացմանը՝ ամենալայն համատեքստում:
Այս տարին Հայաստանի, հայ ժողովրդի և ողջ քաղաքակիրթ աշխարհի համար յուրահատուկ տարի է` մենք հիշատակում ենք Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը, ոգեկոչում ենք մեր անմեղ զոհերի հիշատակը և փորձում կառուցել ավելի անվտանգ միջավայր մարդկանց և ժողովուրդների համար: Մենք ասում ենք «այլևս երբեք»՝ այլևս երբեք չի կարելի թույլ տալ նման հրեշավոր հանցագործությունների կրկնություն, պետք է բացառել դրանք ծնող միջավայրի ձևավորումը, փոխել մարդկության և քաղաքակիրթ գոյակցության մասին համընդհանուր պատկերացումները, հրամայականները, այլատյացությունից զերծ հասարակություններ զարգացնել: Ակնհայտ է, որ այս հարցում շատ մեծ է հենց կրթության դերը, այն առաքելությունը, որն իրականացնում եք դուք բոլորդ, հարգելի՛ ներկաներ:
Օգտվելով առիթից՝ կրկին ողջունում եմ ձեզ և հաջողություն մաղթում Բոլոնիայի գործընթացի նախարարական համաժողովին: Վստահ եմ, որ Երևանում ձեր կողմից կայացվելիք կարևոր որոշումները դրական ազդեցություն կունենան Եվրոպայի միլիոնավոր ուսանողների, բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների և կրթության բոլոր շահառուների վրա՝ ստեղծելով առաջընթացի, տնտեսական զարգացման և կայունության նոր հիմքեր:

Серж Саргсян: Без преодоления системных проблем невозможно обеспечить конкурентоспособность образовательной системы
14/05/2015 14:22
Президент Армении Серж Саргсян сегодня, 14 мая, в Спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна в Ереване принял участие в открытии Министерского саммита Европейского пространства высшего образования и Четвертого форума Болонской политики. Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Президент Армении выступил с приветственной речью:
«Уважаемые участники Министерской конференции Европейского высшего образовательного пространства!
Честь имею от имени Республики Армения приветствовать вас в рамках этого мероприятия, действительно важного для Европейского образовательного пространства.
Очевидно, что высшее образование является тем столпом, на котором строятся опирающиеся на науку общества. В этом плане Болонские реформы преобразовали облик Европейского высшего образования, обеспечив мобильность студентов и создав широкое многообразие образовательных возможностей. Ясно также, что без преодоления системных проблем невозможно обеспечить конкурентоспособность образовательной системы как в Армении, так и в Европейской высшей образовательной среде. Армения, в 2005 году вступив в Болонский процесс, сформировала для себя платформу новых возможностей для сотрудничества с Европейским пространством и получила новые механизмы для наилучшего применения международного опыта.
Наряду со всем этим, имеющиеся экономические и социальные проблемы являются серьезными вызовами для Европейского высшего образовательного пространства, где общие цели предполагают приложение совместных усилий и активное вовлечение. В нынешний период развития развивающихся обществ и информационных технологий более чем важное значение имеет применение сопоставимых критериев для улучшения современных требований рынка труда, а также результативного сотрудничества заинтересованных сторон образовательной сферы.
Европейская образовательная система в лице Болонского процесса внесла большой вклад в образовательные реформы других регионов мира посредством различных образовательных программ, политического и институционального диалога. Для образовательной системы Армении важным достижением является принятие в 2012 году Болонского секретариата в Ереване, которое является ответственной, одновременно почетной обязанностью. Оно является возможностью для того, чтобы разделить опыт Европейской образовательной системы ценностей и наилучшей интеграции высших учебных заведений Армении в этот процесс.
В вузовской системе у нас есть фиксирующие прогресс тенденции в плане как применения европейских критериев качества, так и мобильности студентов. Образовательная культура Армении, которая берет начало с древнейших времен, как неотъемлемая часть ее вековой истории, всегда представлялась миру своими достижениями.
Армянский народ с особым почтением относится к знаниям и учебе. Может быть, по той причине, что в ходе своей тысячелетней истории, когда его обворовывали, грабили и преследовали, единственной ценностью, которую не могли у него отнять и которая освещала его труднейший путь, были именно знания, созданное в течение тысячелетий духовное и культурное наследие. И не случайно, что даже в самые тяжелые дни Геноцида армян, армяне спасали книги. Иначе сегодня у нас не было бы Матенадарана, который является залогом долговечности армянского народа.
Для нас большая гордость и одновременно обязывает то, что сегодня по-новому оценивается вклад творческой мысли армянского народа в мировую науку, искусство, богословие. Последним подобным чудесным событием было присвоение Папой Римским армянскому гению средневековой мысли, Богоблагодатному Святому Григору Нарекаци титула «Архимандрита Вселенской Церкви», титула, который в ходе около 2000-летней истории католической церкви присваивался только 36 величайшим мыслителям.
Уважаемые друзья!
Продолжая собственные образовательные традиции, сегодня необходимо иметь простые и созвучные инструменты для контактирования и общения на всем Европейском высшем образовательном пространстве. В этом плане реформы Болонского процесса наилучшим образом способствовали созданию централизованной студенческой системы и всем тем инвестициям, которые дадут возможность сегодняшнему молодому поколению быть более готовыми и конкурентоспособными перед лицом современных вызовов. Пожалуй, не все преграды преодолены, однако эти достижения и желание достичь глобальных целей предполагают новые импульсы сотрудничества и более активный уровень диалога.
Образование не является самоцелью, оно призвано служить общечеловеческим ценностям и целям. Сегодня в цивилизованном мире 21-го века мы все еще являемся очевидцами многочисленных террористических актов, насилия и войн.
Бессилие человеческого разума и системы ценностей делает неизбежными такие неприемлемые проявления. Следовательно, образование, основанное на духовном, научном и культурном содержании, должно быть направлено на нормальное развитие человеческих ресурсов в самом широком контексте.
Уважаемые присутствующие!
Этот год является особым для Армении, армянского народа и всего цивилизованного человечества: мы отмечаем 100-летнюю годовщину Геноцида армян, взываем к памяти наших невинных жертв и пытаемся построить более безопасную среду для людей и народов. Мы говорим „больше никогда” – больше никогда нельзя позволить повторения подобных чудовищных преступлений, нужно исключить формирование рождающей их среды, изменить всеобщие представления о человечности и цивилизованном сосуществовании, императивы, развивать общества, свободные от ксенофобии. Очевидно, что в этом вопросе очень велика роль именно образования, той миссии, которую осуществляете вы все, уважаемые присутствующие!
Пользуясь случаем, еще раз приветствую вас и желаю успехов Министерской конференции Болонского процесса. Уверен, что важные решения, которые будут приняты вами в Ереване, окажут положительное воздействие на миллионы студентов, высшие учебные заведения и всех бенефициаров образования в Европе, создав новые основы для прогресса, экономического развития и стабильности.