Բերձորի ազատագրումը դարձավ համազգային նշանակության իրադարձություն. ԼՂՀ վարչապետ
Արցախի Հանրապետության վարչապետ Արայիկ Հարությունյանը մայիսի 18-ին այցելել է Բերձորում՝ քաղաքի ազատագրման 23-րդ տարեդարձին նվիրված միջոցառումներին մասնակցելու նպատակով:
Ինչպես փոխանցում են ԼՂՀ կառավարության աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, իր ողջույնի խոսքում Արցախի վարչապետն ընդգծել է Բերձորի ազատագրման կարևորությունը՝ շրջափակված Արցախը ՀՀ հետ ճանապարհային կապ հաստատելու  գործում:
«Այդ ծանր օրերին Բերձորի ազատագրումը դարձավ համազգային նշանակության իրադարձություն, որի շնորհիվ բացվեց Արցախի բնակչության կյանքի ճանապարհը: Ավելին՝ տասնամյակների բաժանումից հետո հայոց այս հողակտորը միավորվեց մայր Հայաստանի հետ, ինչը պատմական կարևորություն ունի»,- նշել է վարչապետը:
«Քաշաթաղի ողջ շրջանը գտնվում է ԼՂՀ իշխանությունների հոգածության ներքո, և այստեղ իրագործվող տնտեսական և սոցիալական ընդարձակ ծրագրերը լավագույն պատասխանն է շրջանի քաղաքական ապագայի անորոշության վերաբերյալ զրույցներին: Սա հայկական հնամենի հող է, և բոլորս պարտավոր ենք այն պահպանել ու շենացնել, մանավանդ որ 23 տարի առաջ հայ զինվորի բազկի ուժով վերականգնվել է պատմական արդարությունը»,- ընդգծել է վարչապետ Հարությունյանը:
Արայիկ Հարությունյանը երախտիքի խոսք է հղել միջոցառմանը ներկա իր մարտական ընկերներին, ում հետ 1992թ. մայիսի 18-ին նա մասնակցել է Բերձորի ազատագրման գործողությանը:
Վարչապետն այնուհետև այցելել է Բերձորի երկրագիտական թանգարան՝ ծանոթանալով տեղում ցուցադրվող նմուշներին և թանգարանի շենքային պայմաններին: Վերջում Արայիկ Հարությունյանը ներկա է գտնվել իր հովանու ներքո կազմակերպված բիլիարդի մրցաշարի եզրափակիչ խաղին, որը նվիրված էր հիշարժան օրվան:

The prime minister of Nagorno-Karabakh (Artsakh) on Monday congratulated the residents of Berdzor (Kashatagh region) on the 23rd anniversary of the village’s liberation.
In an address delivered at a ceremony marking the historic victory, Arayik Harutyunyan said that it opened a new chapter in the country’s life, paving a way to a new future.
“The entire Kashatagh region is under the care of the Nagorno-Karabakh authorities, and the large-scale socio-economic programs implemented here are the best response to the rumors about the region’s dim political future. This is an ancient Armenian piece of land, so we all are obliged to preserve and make it prosperous, considering especially the historical justice reinstated 23 years ago by the force of arm of the Armenian soldier,” he said.
The prime minister also extended his word of gratitude to his companions-in-arms who, together with him, participated in the village’s liberation May 18, 1992.
According to a press release by the Nagorno-Karabakh Government, Harutyunyan later visited the Berdzor Area Studies Museum to get familiarized with the items on display, as well as the building conditions. At the end, he attended the final round of a billiard match organized under his high patronage on the occasion of the remarkable day.