Վ. Խաչատրյան. «Իսլամական պետության» ահաբեկիչները կլցվեն Հարավային Կովկաս ու Ադրբեջան
Թուրքիան մտնում է ինտեսիվ պատերազմի մեջ: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց կրոնագետ, աստվածաբան Վարդան Խաչատրյանը:
««Իսլամական պետության» դեմ պայքարը, պատերազմական գործողությունները   Հայաստանի համար վտանգավոր կարող են լինել, քանզի այդ դեպքում ահաբեկիչները  կարող են լցվել Հարավային Կովկաս ու Ադրբեջան»,- նշեց նա:
Ըստ բանախոսի՝  իսլամն այն թիրախը չի, որը կարելի է հաղթել, խոցել կամ վերացնել հրացանով, այստեղ անհրաժեշտ է կոմպլեքս մոտեցում ցուցաբերել, օրինակ՝  զրկել տնտեսական, ֆինանսական հնարավորություններից:
«Այդ համալիր միջոցառումներով է  հնարավոր է այս կամ այն կերպ կասեցնել և թույլ չտալ, որպեսզի «Իսլամական պետությունն» ունենա համաշխարհային տարածում»,- շեշտեց Վ .Խաչատրյանը՝ համոզմունք հայտնելով, որ հակառակ դեպքում համաշխարհային տարածումը անխուսափելի կլինի:

В.Хачатрян: Боевики ИГ могут утвердиться на территории Южного Кавказа и Азербайджана
Турция вступает в фазу интенсивной войны. Об этом заявил сегодня в ходе встречи с журналистами теолог Вардан Хачатрян.
«Борьба с "Исламским государством" и военные действия могут быть опасными для Армении, поскольку в этом случае боевики ИГ могут утвердиться на территории Южного Кавказа и Азербайджана», - отметил он.
По словам В.Хачатряна, ислам – не та мишень, которую можно победить или поразить оружием, здесь необходимо проявить комплексный подход – к примеру, лишить экономических, финансовых возможностей.
«Только при комплексном подходе можно тем или иным образом пресечь и не позволить расширения сфер влияния группировки ИГ», - отметил В.Хачатрян. По мнению теолога, в противном случае расширение «Исламского государства» неизбежно.