Հռոմի Պապը բաց մարտահրավեր է նետում Թուրքիային. ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախումբ
Ամերիկայահայերը ուշադիր հետևելու են Հռոմի Պապի Հայաստան այցի ընթացքին և հույս ունեն, որ նրա քաջությունը ԱՄՆ նախագահին և Կոնգրեսին կոգեշնչի, որ վերջ դրվի Հայոց ցեղասպանության հարցում Թուրքիայի ժխտողականության քաղաքականության աջակցմանը: Այս մասին ասվում է Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի հայտարարության մեջ:
«Հռոմի Պապի այցելությունը Ցեղասպանության հուշահամալիր՝ Թուրքիայի կտրուկ ժխտողականության ֆոնին, կդառնա հզոր բարոյական դաս Անկարայի ժխտողականության դեմ: Հռոմի Պապը այդ սուրբ վայր այցելելով՝ բաց մարտահրավեր է նետում Թուրքիայի ջանքերին՝ ջնջել պատմության այն հատվածը, որում նա կոտորել և վտարել է միլիոնավոր հայերի, ասորիների, հույների և այլ հին քրիստոնյա ժողովուրդների», - ասել է Հայ դատի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը:
Նա նաև հույս է հայտնել, որ Պապի այցը Հայաստան և այն ուղերձները, որ նա հնչեցրել և հնչեցնելու է, ԱՄՆ-ի ղեկավարներին կոգեշնչի վերջ դնել համախոհ լինել՝ Հայոց Ցեղասպանության հարցում Թուրքիայի ժխտողականությանը:

Папа Римский бросает вызов Турции - армяне Америки
Армяне США будут внимательно следить за историческим визитом Папы Римского в Армению и надеются, что его смелость вдохновит президента и Конгресс США к тому, чтобы прекратить соучастие в политике Турции по отрицанию Геноцида армян. Об этом говорится в заявлении Армянского национального комитета Америки (ANCA).
"Посещение Франциском мемориала памяти жертв Геноцида армян на фоне резких возражений лидеров Турции послужит мощным моральным уроком против продолжающейся обструкции Анкары в отношении правосудия по этому преступлению. Свидетельствуя перед всем миром в этом самом святом месте, Франциск открыто бросает вызов усилиям Турции по стиранию из истории резни и изгнания миллионов армян, ассирийцев, греков и других древних христианских народов с земель, являющихся их родиной еще с библейских времен", – заявил, в частности, исполнительный директор ANCA Арам Гамбарян.
Он также выразил надежду на то, что визит Папы вдохновит лидеров США прекратить пособничество вековой кампании Турции по отрицанию факта Геноцида армян 1915 года.
Папа Римский посетит Армению 24-26 июня. Визит пройдет под девизом: «Визит в первую христианскую страну».