«Լրագրողներ առանց սահմանների» կազմակերպությունը կոչ է անում ՀՀ իշխանությանը վերջ դնել լրագրողների հանդեպ բռնության անպատժելիությանը
02/08/2016 13:49
«Լրագրողներ առանց սահմանների» կազմակերպությունը դատապարտում է հուլիսի 29-ին Երևանի Սարի Թաղում ցուցը ցրելու ժամանակ ոստիկանության կողմից լրագրողների հանդեպ կիրառած բռնությունը:
«Քաղացիական հագուստով ոստիկանները՝ զինված մահակներով և պողպատե ձողերով հարվածել են լրագրողներին, այն դեպքում, երբ ոստիկանները տեղեկացված են եղել, որ նրանք լրագրողներ են և տեսանկարահանել են իրադարձությունները», - ասված է կազմակեպության տարածած հայտարարության մեջ:
«Իրադարձությունները տեսանկարահանող լրագրողները նպատակային թիրախավորվել են», - ասել է կազմակերպության Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի գրասենյակի ղեկավար Յոհան Բիրը:
«Որոշները շարունակել են ծեծի ենթարկվել, երբ չեն դադարել տեսանկարահանել: Նման պահվածքը պետք է պատժվի, որ այս դեպքերը այլևս չկրկնվեն: Մենք իշխանություններին կոչ ենք անում վերջ դնել լրագրողների հանդեպ բռնության անպատժելիությանը և ոստիկանությանը պարզ հրահանգել, որ նման բան այլևս չանեն», - ասել է Յահան Բիրը:

«Репортеры без границ» призывают власти Армении положить конец безнаказанности применения насилия против журналистов
02/08/2016 14:20
Организация «Репортеры без границ» осудила применение насилия против журналистов в Ереване 29 июля при разгоне акции протеста в районе Сари Тах в Ереване.
«Полицейские в штатском, вооруженные дубинками и железными прутьями, били журналистов, в то время, как были проинформированы, что эти журналисты ведут съемку на месте событий», - говорится в заявлении организации.
«Освещающие события журналисты были целенаправленно избраны в качестве мишени», - заявил руководитель офиса организации «Репортеры без границ» в Восточной Европе и Центральной Азии Йохан Бир.
«Некоторых продолжали избивать, когда они прекратили съемку. Подобное поведение должны быть наказано. Призываем власти Армении положить конец безнаказанности применения насилия против журналистов и доходчиво проинструктировать полицию, чтобы они впредь не допускали подобных действий», - отмечается в заявлении.