Օբաման 50 տարվա մեջ  առաջին անգամ Կուբայում ԱՄՆ դեսպանի  թեկնածու է առաջադրել
ԱՄՆ-ի նախագահ Բարաք Օբաման 50 տարվա դադարից հետո առաջին անգամ Կուբայում ԱՄՆ դեսպանի պաշտոնում թեկնածու է առաջադրել, հաղորդում է Սպիտակ տունը: Այժմ այդ պաշտոնում դիվանագետի թեկնածությունը պետք է հաստատի ԱՄՆ սենատը, հայտնում է РИА Новости-ն:
«Այսօր ես հպարտությամբ եմ հայտարարում Ջեֆրի Դելորենտիսի առաջադրման մասին, նա կդառնա Կուբայում վերջին 50 տարվա ընթացքում առաջին ԱՄՆ դեսպանը»,- հայտնում է Սպիտակ տունը՝ հղում անելով Օբամայի հայտարարությանը:
Նախագահը նաև հույս է հայտնել, որ այդ նշանակումը ծայրահեղ կարևոր նշանակություն կունենա Միացյալ Նահանգների և Կուբայի հարաբերությունների կարգավորման հարցում:

Обама впервые за 50 лет номинировал кандидата на пост посла США в Кубе
Президент США Барак Обама впервые за 50 лет номинировал кандидата на пост посла США в Кубе, это Джеффри Делорентис, сообщает Белый дом. Теперь дипломата на этом посту должен утвердить сенат США, передает РИА Новости.
«Сегодня я с гордостью объявляю о выдвижении Джеффри Делорентиса, он станет первым послом США на Кубе более чем за 50 лет», — сообщает Белый дом со ссылкой на заявление Обамы.
Президент выразил также надежду на то, что это назначение будет иметь критически важное значение для дальнейшей нормализации отношений между Соединенными Штатами и Кубой.