Վիգեն Սարգսյանը կարևորել է զինված ուժերում մարդու իրավունքների, կոռուպցիայի դեմ պայքարի ուղղությամբ թիրախային ծրագրերի իրականացումը
20/10/2016 16:06
Հոկտեմբերի 20-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանն ընդունել է Եվրոպայի Խորհրդի քարուղարության մարդու իրավունքների և օրենքի գերակայության գլխավոր վարչության պետ Ֆիլիպ Բուայային:
ՊՆ մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ  հանդիպման ընթացքում քննարկվել են մարդու իրավունքների ոլորտում ՀՀ պաշտպանության նախարարության և Եվրոպայի Խորհրդի միջև իրականացվող ծրագրերն ու առաջիկա անելիքները:
Բարձր գնահատելով ԵԽ օժանդակությունն այս հարցում, ՀՀ պաշտպանության նախարարը կարևորել է առաջիկայում համակարգային համագործակցության անհրաժեշտությունը, զինված ուժերում մարդու իրավունքների, կոռուցիայի դեմ պայքարի, բարեվարքության ամրապնդման ուղղությամբ թիրախային ծրագրերի իրականացումը, որոնք կներառեն փորձագիտական օժանդակություն թե ինստիտուցիոնալ և թե օրենսդրական վերանայման բնագավառներում:
Ֆիլիպ Բուայան, իր գոհունակությունն արտահայտելով բաց և թափանցիկ աշխատանքի համար, պատրաստակամություն է հայտնել շարունակել սերտ համագործակցությունը պաշտպանության նախարարության հետ՝ ներգրավելով փորձագիտական և խորհրդատվական ողջ հասանելի ռեսուրսը:

Виген Саркисян подчеркнул важность реализации в ВС целевых программ по правам человека, борьбе с коррупцией
20/10/2016 19:14
Министр обороны Армении Виген Саркисян  принял сегодня главу генерального директората по правам человека и верховенству права Совета Европы Филиппа Буайя.
Как сообщает пресс-служба Минобороны Армении, в ходе встречи обсуждались реализуемые между министерством обороны Армении и Советом Европы программы и предстоящие действия в сфере прав человека.
Высоко оценив содействие СЕ в этом вопросе, министр обороны Армении подчеркнул необходимость системного сотрудничества в будущем, а также реализации в вооруженных силах целевых программ по правам человека, борьбе с коррупцией, которые будут включать экспертное содействие как в институциональной, так и в сфере законодательного пересмотра.
Филипп Буайя, поблагодарив за открытую и прозрачную работу, выразил готовность продолжить тесное сотрудничество с Министерством обороны Армении с привлечением всего доступного экспертного и консалтингового ресурса.