Ներդրումային ֆոնդի ձևավորումը պետության սուղ միջոցների պայմաններում փոքր-ինչ ռիսկային է. Ատոմ Մարգարյան
24/10/2016 10:33
Կառավարության նոր ծրագրում նախանշված են մի շարք կետեր, որոնք ուղղված են Հայաստանի տնտեսության առաջընթացին: Հատկապես կարևորվում են ներդրողների գրավման և համապատասխան համագործակցության դաշտ ստեղծելուն ուղղված քայլերը: Ծրագրում առաջարկվող քայլերի հեռանկարների և արդյունավետության մասին Aysor.am-ի թղթակիցը զրուցեց տնտեսագետ Ատոմ Մարգարյանի հետ:
- Պարոն Մարգարյան, կառավարության նոր ծրագիրը նախատեսում է բիզնես հաշտարարի ինստիտուտի մշակում և 2018-ին դրա գործարկում: Ի՞նչ կարևոր խնդիրներ կլուծի այս ինստիտուտը:
- Մեր գործարար միջավայրի, ներդրումների հետ կապված հիմնական պրոբլեմներից մեկը դատական համակարգի անկատարությունն է: Երբ ներդրողները կոնֆլիկտներ են ունենում իրենց գործընկերների, պետության տարբեր ֆինանսական կառույցների հետ և խնդիրը լուծելու համար պետք է դիմեն դատարան: Այս պահի դրությամբ ակնկալիքներն այդքան էլ դրական չեն, բայց մյուս կողմից աշխարհում ընդունված պրակտիկա կա և նույնիսկ խորհրդային տարիներին գոյություն ունեին արբիտրաժային դատարաններ, որոնք ոչ թե առաջին ատյանի դատարանի նման վճիռ էին կայացնում օգուտ մեկի և ի վնաս մյուսի, այլ ուղղակի միջնորդ հաշտարարի ինստիտուտի դեր էին կատարում՝ փորձելով  խնդրի լուծման շուրջ համաձայնության գալ և հաշտեցնել կողմերին:
Բիզնես հաշտարարի ինստիտուտի գլխավոր ֆունկցիան մինչև դատարան գնալը կոնֆլիկտի լուծումն է: Սա արբիտրաժային դատարանի նոր ձևակերպումն է: Եթե իսկապես նման ինստիտուտ ստեղծվի և լուծի իր առջև դրված խնդիրները, սա թույլ կտա կայացնել արդար որոշումներ՝ խնայելով ժամանակն ու ծախսերը: Բնական է, որ եթե կողմերը գան համաձայնության, ապա կոնֆլիկտի արդար լուծման հավանականությունը կմեծանա, ինչը կնպաստի նաև կոռուպցիոն գործոնի նվազմանը, սա էլ իր հերթին կհանգեցնի ներդրողների մոտ վստահության մեծացման:
- Ասացիք, որ ներդրողների համար Հայաստանը գրավիչ չէ դատական համակարգի անկատարության պատճառով, կարծո՞ւմ եք բիզնես հաշտարարի ինստիտուտի ստեղծումից բացի՝ ներդրողների համար կարող է գրավիչ լինել նաև ծրագրում ամրագրված որոշակի գումարից ավել ներդրում կատարած օտարերկրացիներին քաղաքացիություն շնորհելու հայեցակարգի մշակումը:
- Կարծում եմ՝ այո: Կառավարության ծրագրի հենասյուներից մեկը ներդրողներին Հայաստան բերելն է, ներդրողների ակտիվացումն ու օտարերկրյա ներդրումների ավելացումը, իսկ դրա համար հստակ քայլեր և ինստիտիտուցիոնալ օրենսդրական որոշումներ են հարկավոր, որոնցից մեկը քաղաքացիության ինստիտուտի ընդլայնումն է: Բնական է, եթե մարդ երկրում կատարում է երկարաժամկետ, մեծ ծավալի ներդրումներ, ստեղծում է աշխատատեղեր և իր բիզնեսի երկարաժամկետ ապագան կապում է այդ երկրի հետ, հետևաբար այդ մարդը բազմաթիվ թելով կապվում է այդ երկրի իրողություններին և նրան քաղաքացիություն շնորհելու հնարավորություն պիտի տալ:
Սա ընդունված ձևաչափ է, որը բազմաթիվ երկրներ բարեհաջող կիրառել են: Դրա իրագործումը վստահություն է ներդրողների համար: Այսպիսով, նրանք որպես օտարերկրացիներ այլևս չեն ունենա խնդիրներ տարբեր տեսակի ծառայություններից օգտվելիս, բացի այդ՝ կապահովվի նրանց ազատ տեղաշարժը: Նրանք այլևս վիզային սահմանափակումներ չեն ունենա: Մենք ունենք երկքաղաքացիության ինստիտուտ, ինչը թույլ է տալիս լուծել այս խնդիրը:
- Կառավարության ծրագրով նախատեսվում է նաև ներդրումային ծրագրերի ֆինանսավորման աջակցության նպատակով պետության կողմից ներդրումային ֆոնդի ձևավորում: Ի՞նչ է սա ենթադրում:
- Պետությունը սուղ միջոցների պայմաններում այդպիսի ֆոնդ ձևավորելը փոքր-ինչ ռիսկային է: Ամբողջ խնդիրն այն է, թե ներդրված գումարներն ինչ նպատակների կուղղվեն և ներդումների հատկապես որ տեսակները կխրախուսվեն:
Շատ երկրներ, ինչպես Սինգապուրը և Իսրայելը, հաջողությամբ կիրառում են նման ֆոնդերը օրինակ սկսնակ բիզնեսի բարձր տեխնոլոգիական արտադրության համաֆինանսավորման համար: Այսպիսի նախաձեռնությունը Հայաստանի նման երկրի համար կարևոր և արդյունավետ կարող է լինել, եթե այն օրենսդրորեն հիմնավորվի, համապատասխան որոշումների մակարդակով աջակցություն ապահովվի և մշակվի համապատասխան քաղաքականություն: Սա չի կարող լինել սոսկ ֆինանսական հերթական ինստիտուտը, որը կոչված է լուծելու ցանկացած բիզնես աջակցություն: Այն պետք է հստակ թիրախ ունենա և շատ բարձր արդյունավետությամբ ներդրումային նախագծերի աջակցության աղբյուր լինի:

Формирование инвестиционного фонда в условиях ограниченных средств государства немного рискованно – Атом Маргарян
24/10/2016 12:50
В новой программе правительства есть ряд пунктов, направленных на достижение прогресса в экономике. Особая важность  придается шагам в направлении привлечения инвестиций и формирования соответствующего поля сотрудничества. О перспективах и эффективности предлагаемых в программе шагов корреспондент Aysor.am провел беседу с экономистом Атомом Маргаряном.
- Господин Маргарян, новая программа правительства предусматривает формирование института бизнес омбудсмена и его задействование в 2018 году. Какие важные задачи решит этот институт?
- Одной из основных связанных с инвестициями проблем бизнес-среды является несовершенство судебной системы. Когда у инвесторов возникают проблемы с партнерами, различными финансовыми структурами государства, нужно обращаться в суд для решения проблем. В настоящее время ожидания не столь позитивные. Но, с другой стороны, в мире существует принятая практика, даже в советские годы были арбитражные суды, которые принимали решения не как суды первой инстанции в пользу одного и во вред другому, а просто исполняли роль посредника – омбудсмена, пробуя достичь согласия вокруг спора и примирить стороны.
Главная функция бизнес-омбудсмена – урегулирование конфликта до обращения в суд. Это новая формулировка арбитражного суда. Если такой институт будет действительно создан, это позволит принимать справедливые решения, экономя время и расходы. Естественно, если стороны придут к согласию, вероятность справедливого разрешения конфликта увеличится, что в свою очередь посодействует сокращению коррупции, а это приведет к росту доверия инвесторов.
- Вы сказали, что для инвесторов Армения непривлекательна из-за несовершенства судебной системы. Как Вы считаете, кроме создания института бизнес-омбудсмена, может привлечь инвесторов также разработка концепции о присуждении гражданства иностранцам, которые инвестируют больше определенной закрепленной в программе суммы?
- Думаю, что да. Краеугольным камнем программы правительства является привлечение инвесторов в Армению, активизация инвесторов и увеличение иностранных инвестиций, а для этого нужны четкие шаги и институциональные законодательные решения, одним из которых является расширение института гражданства. Естественно, когда человек осуществляет долгосрочные, крупные инвестиции, создает рабочие места и связывает свое будущее со страной, он уже многочисленными нитями связан с реалиями этой страны и нужно дать ему возможность получения гражданства.
Это принятый формат, который успешно применяется многими странами. Тем самым, эти люди как иностранцы не будут больше сталкиваться  с проблемами, когда пользуются различными услугами. Кроме того, будет обеспечено их свободное передвижение. У них больше не будет визовых ограничений. У нас есть институт двойного гражданства, что позволяет решить эту проблему.
- Программой правительства предусматривается также формирование государством инвестиционного фонда для финансирования инвестиционных программ. Что это предполагает?
-В условиях ограниченных средств государства формирование такого фонда немного рискованно. Вся проблема в том, на какие цели будут направляться вложенные средства, и какие именно виды инвестиций будут стимулироваться.
Многие государства, такие как Сингапур и Израиль, успешно применяют подобные фонды, к примеру, для софинансирования стартапов в сфере высоких технологий. Подобная инициатива важна и может быть эффективной для таких стран как Армения, если будет законодательно обоснована, обеспечена поддержка на уровне соответствующих решений, разработана соответствующая программа. Это не может быть просто очередным финансовым институтом, который призван оказывать содействие любому бизнесу. Фонд должен иметь четкую мишень и стать источником поддержки инвестиционных проектов с очень высокой эффективностью.