Ադրբեջանի կողմից վրացական «Նավթի ու գազի կորպորացիայի» ակցիաների գնումը Հայաստանի համար սպառնալիք չի ստեղծի. Թաթուլ Մանասերյան
02/12/2016 14:15
Վրացական լրատվամիջոցները վերջին օրերին հայտարարեցին, որ Վրաստանի «Նավթի ու գազի կորպորացիա» պետական ընկերությունը պատրաստվում է ֆոնդային բորսայում վաճառել ակցիաների 25 տոկոսը: Այս հայտարարությունից անմիջապես հետո ադրբեջանական SOCAR ընկերությունը ակցիաները գնելու մտադրություն հայտնեց:
Տնտեսագետ Թաթուլ Մանասերյանը Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց, որ անհավանական չի համարում Ադրբեջանի կողմից ակցիաների ձեռքբերումը:
«Ամեն ինչ հավանական է, քանի որ հիմնական շարժիչ ուժը տնտեսական շահն է, իսկ տվյալ դեպքում կան նաև քաղաքական շահեր: Այս առումով, այդ հավանականությունը բնավ չի կարելի բացառել», - ընդգծեց նա:
Տնտեսագետի կարծիքով՝ սա Հայաստանի համար էներգետիկ անվտանգության խնդիրներ չի առաջացնի: Նրա համոզմամբ՝ Հայաստանի համար սպառնալիքներ չեն լինի, որովհետև այստեղ խոսքը ոչ միայն Ադրբեջանի և Հայաստանի կապերն են, այլ քառակողմ հարաբերությունները՝ Հայաստանի, Ռուսաստանի, Վրաստանի և Ադրբեջանի միջև:
«Առայժմ դրանք բավական բարդ հարաբերություններ են և ոչ միանշանակ գնահատվող: Եթե համարենք, որ Ռուսաստանը որոշակիորեն կայունության և տնտեսական շահերի պահպանման շահագրգռված կողմ է, ապա դա սպառնալիքի չի կարող վերածվել», - հավելեց տնտեսագետը:
Դիտարկմանը, հավանական է արդյոք համարում, որ ակցիաները կարող են ձեռք բերվել Հայաստանի կամ Ռուսաստանի կողմից մասնավորապես «Գազպրոմի» կամ «Գազպրոմ Արմենիայի»՝ տնտեսագետը նշեց, որ ոչինչ բացառել չի կարելի՝ ընդգծելով, որ այս հարցում չի կարելի թերագնահատել ՌԴ դերակատարությունը:
«Կարծում եմ, որ աշխարհաքաղաքական զարգացումների առումով Ռուսաստանը համարժեք քայլեր պետք է նախապատրաստի»:

Татул Манасерян: Приобретение акций «Корпорации нефти и газа» Азербайджаном не создаст угроз для Армении
02/12/2016 15:44
Грузинские СМИ сообщали несколько дней назад, что правительство Грузии рассматривает вопрос первичного размещения на фондовой бирже 25% акций «Корпорации нефти и газа». Сразу после этого азербайджанская госкомпания SOCAR заявила о намерении приобрести акции грузинской корпорации.
Экономист Татул Манасерян в беседе с корреспондентом Aysor.am отметил, что не считает приобретение акций «Корпорации нефти и газа» Азербайджаном невероятным.
«Все возможно, поскольку основная движущая сила – экономическая выгода, а в данном случае присутствует также политические интересы. В этом смысле, подобную вероятность вовсе нельзя исключать», - подчеркнул он.
По мнению экономиста, это не вызовет проблем энергетической безопасности для Армении. По его убеждению, поскольку речь идет не только о связях Азербайджана и Армении, но и четырехсторонних отношениях между Арменией Россией, Грузией и Азербайджаном – угроз для Армении быть не может.
«Пока это довольно сложные отношения и они неоднозначно оцениваются. Если считать, что Россия является стороной, заинтересованной в сохранении стабильности и экономической выгоды, это не может перерасти в угрозу», - отметил экономист.
На замечание, есть ли вероятность, что акции могут быть приобретены Арменией или Россией, в частности «Газпромом» или компанией
«Газпром Армения», экономист ответил, что ничего исключать нельзя. При этом, как подчеркнул Манасерян, недооценивать роль России в этом вопросе не следует: