Մեծ Բրիտանիայի՝ ԵՄ-ից դուրս գալու համար անհրաժեշտ է խորհրդարանի համաձայնությունը
Բրիտանիայի կառավարությունը Եվիամիությունից դուրս գալը նախաձեռնելու համար պետք է խորհրդարանի համաձայնությունը ստանա, այսպիսի որոշում է կայացրել Գերագույն դատարանը, փոխանցքում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
Դատարանն, այսպիսով, աջակցել է Լոնդոնի Բարձրագույն դատարանի նոյեմբերյան որոշմանը, որը որոշել էր, որ ԵՄ-ից դուրս գալու նպատակով Բրյուսելի հետ բանակցությունների պաշտոնական մեկնարկի համար կառավարությանն անհրաժեշտ է խորհրդարանի աջակցությունն ստանալ:
Բացի այդ, դատարանը որոշել է, որ ԵՄ-ից դուրս գալու համար Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունը պետք է խորհրդակցություններ անցկացնի Շոտլանդիայի, Ուելսի և Հյուսիսային Իռլանդիայի ներկայացուցիչների հետ:
Խոսքը Լիսաբոնի պայմանագրի 50-րդ հոդվածի մասին է, որում նշված է Եվրամիությունից երկրների դուրս գալու մասին:
Գերագույն դատարանում չի քննարկվել այն հարցը, թե Բրիտանիան Եվրամիությունից դուրս է գալիս, թե ոչ: Բոլոր կողմերը համաձայն են, որ այս հարցը որոշվել է 2016-ի հունիսի 23-ի հանրաքվեով, երբ քվեարկությանը մասնակցած քաղաքացիների մոտ 52 տոկոսը դուրս գալու օգտին է քվեարկել:

Британии потребуется согласие парламента, чтобы инициировать выход из ЕС
Правительству Британии потребуется согласие парламента, чтобы инициировать выход из Евросоюза, постановил Верховный суд, передает русская служба BBC.
Суд, таким образом, поддержал ноябрьское решение Высокого суда Лондона, который постановил, что правительству для формального запуска переговоров с Брюсселем о выходе из ЕС нужно одобрение парламента.
Кроме того, суд постановил, что для выхода из Евросоюза властям Великобритании нужно провести консультации с представителями Шотландии, Уэльса и Северной Ирландии.
Речь идет о приведении в действие статьи 50 Лиссабонского договора, в которой говорится о выходе страны из Евросоюза.
На слушаниях в Верховном суде не рассматривался вопрос, выходить Британии из ЕС или нет. Все стороны согласны, что этот вопрос был решен на референдуме 23 июня 2016 года, когда почти 52% пришедших на участки граждан проголосовали за выход.