Սիրիայի ԱԳՆ. Ահաբեկչությունը հովանավորող երկրները չպետք է միջամտեն երկրի ներքին գործերին
Ահաբեկիչներից Հալեպի ազատագրումը պատմական հաղթանակ էր, որը հանգեցրեց տարածաշրջանում և միջազգային թատերաբեմում ուժերի վերաբաշխմանը: Այս մասին հայտարարել է Սիրիայի արտաքին գործերի և միգրանտների հարցերի փոխնախարար Ֆեյսալ ալ-Մեքդադը, փոխանցում է РИА Новости-ն՝ հղում անելով SANA գոթրծակալությանը:
Ալ-Մեքդադը նշել է, որ Հալեպի ազատագրումն Արևմուտքի երկրների ագրեսիվ ծրագրերի ձախողումն էր՝ ԱՄՆ-ի և տարածաշրջանում նրանց սատարող ուժերի գլխավորությամբ:
Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ-ն, Մեծ Բրիտանիան և Ֆրանսիան լայնածավալ դավադրություն էին ծրագրել Սիրիայի դեմ՝ Պաղեստինի և ընդհանրապես արաբական դիմակայության հարցում նրա դիրքորոշման համար:
Անդրադառնալով Աստանայում կայացած բանակցությունների արդյունքներին՝ նա կրկին մատնանշել է Սիրիայում ահաբեկչությունը ոչնչացնելու անհրաժեշտությունը՝ միջազգային հանրությանը կոչ անելով ճնշումներ գործադրել Սիրիայում, Իրաքում և ընդհանրապես Մերձավոր Արևելքում զինված կազմավորումներին ֆինանսավորող և սատարող երկրների վրա:

МИД Сирии: Страны-спонсоры терроризма не должны вмешиваться в дела страны
Освобождение Алеппо от террористов стало исторической победой, приведшей к изменению расстановки сил на региональной и мировой аренах. Об этом заявил заместитель министра иностранных дел и по делам эмигрантов САР Фейсал Аль-Мекдад, передает РИА Новости со ссылкой на сирийское государственное информационное агентство САНА.
Мехр Аль-Мекдад отметил, что освобождение Алеппо от бандформирований означает провал агрессивных планов стран Запада во главе с США и их пособников в регионе.
По словам Аль-Мекдада, США, Великобритания и Франция спланировали широкомасштабный заговор против Сирии из-за её позиции в отношении Палестины и арабского сопротивления в целом.
Коснувшись итогов недавних переговоров в Астане, политик вновь указал на необходимость ликвидации терроризма в Сирии, призвав мировое сообщество оказать давление на страны, поддерживающие, финансирующие и вооружающие бандформирования в Сирии, Ираке и на Ближнем Востоке в целом.