Չենք տեսնում, որ իշխանությունը որևէ կերպ զսպում է այս խուլիգանությունը. Ստյոպա Սաֆարյանը՝ ընտրակաշառքների մասին
23/02/2017 13:02
Ուզենք, թե չուզենք ՀՀ-ում ընտրություններ կազմակերպողները ՀՀԿ-ն է և ՀՀ իշխանությունը, որը չունի թափանցիկ ընտրություններ կազամակերպելու կամք, նման կարծիք լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց «Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցության համամասնական ցուցակում ընդգրկված Ստյոպա Սաֆարյանը:
«Արդեն իսկ բազմաթիվ ահազանգեր են հնչում ընտրակաշառքների վերաբերյալ և չենք տեսնում, որ իշխանությունը որևէ կերպ զսպում է այս խուլիգանությունը», - ընդգծեց նա:
Վերջինիս խոսքով՝ իշխանությունը չի ցանկանում, որ այս ընտրությունները տարբերվեն նախորդներից:
Հանդիպման հաջորդ բանախոս ՀԱԿ խմբակցության քարտուղար Արամ Մանուկյանն էլ ընդգծեց, որ ընտրակաշառք վերցնելը հոգի ծախելու նման մի բան է, մինչդեռ եթե մարդն այլ տարբերակ չունի, պատգամավորն առաջարկում է.
«Եթե չես կարողանում չվերցնել ընտրակաշառք, որովհետև քեզ սպառնում են, վերցրու ումից ուզում ես, բայց գնա, ընտրիր քեզ չսպառնողին»:
Մինչդեռ ՀՀԿ խմբակցության ներկայացուցիչ Լևովա Խաչատրյանը բանախոսներին կոչ արեց ընտրություններից առաջ չխոսել ընտրակաշառքների և ընտրախախտումների մասին՝ ընդգծելով, որ Ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունները նախաձեռնեց հենց իշխանությունը, որն էլ փաստում է թափանցիկ ընտրություններ ունենալու իշխանության ձգտման մասին:
«Եթե ընտրություններից 1-2 ամիս առաջ սկսել եք խոսել ընտրակաշառքի մասին, ապա ընտրություններում որևէ դրական տեղաշարժ չի լինի: Այս մոտեցումը ճիշտ չէ: Իմ կարծիքով՝ այս ընտրությունները մի քանի քայլ ավելի առաջ են նախորդներից: Այս ընտրությունները կլինեն ավելի դրական, ընտրախախտումներն՝ ավելի քիչ», - ընդգծեց նա:

Мы не видим, чтобы власти как-то сдерживали это хулиганство – Степан Сафарян о подкупе избирателей
Хотим мы того или нет, организаторы выборов в Армении – Республиканская партия Армении и власти Армении, у которых нет воли к организации прозрачных выборов, такое мнение высказал сегодня в ходе встречи с журналистами Степан Сафарян, участвующий в парламентских выборах в составе пропорционального списка партии «Свободные демократы».
«Уже поступают многочисленные сообщения о подкупе избирателей и мы не видим, чтобы власти как-то сдерживали это хулиганство», - заявил он.
По словам С.Сафаряна, власти не хотят, чтобы эти выборы отличались от предыдущих.
Другой участник встречи, секретарь парламентской фракции «Армянский национальный конгресс» Арам Манукян подчеркнул, что принимать избирательный подкуп – это почти как «продать душу». При этом если у человека нет другого варианта, депутат предлагает поступить следующим образом.
«Если не можете не брать "избирательные взятки" из-за того, что вам угрожают, то берите, у кого хотите, но выбирайте тех, кто вам не угрожает», - заявил Арам Манукян.
Представитель фракции РПА Лева Хачатрян призвал их не говорить до выборов о подкупе избирателей и избирательных нарушениях, подчеркнув, что власти сами инициировали реформы Избирательного кодекса, что свидетельствует об их стремлении  провести прозрачные выборы.
«Если за 1-2 месяца до выборов вы начали говорить о подкупе избирателей, то на выборах какого-либо позитивного сдвига не будет. Это неправильный подход. На мой взгляд, эти выборы будут более позитивными, избирательных нарушений будет меньше», - подчеркнул он.