Հայ-ամերիկյան տնտեսական համագործակցությունը աջակցությունից փոխվում է առևտրային հարաբերությունների. Ռիչարդ Միլս
28/03/2017 17:01
Ամերիկացի ներդրողները գնալով ավելի շատ ներդրումների հնարավորություն են տեսնում Հայաստանում, այսօր ԱՄՆ-ի և Հայաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-րդ տարեդարձին նվիրված լուսանկարների ցուցահանդեսի ընթացքում իր ելույթում ասաց ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսը:
«Ներդրումներ են կատարվել հատկապես հանքարդյունաբերության ու էներգետիկայի ոլորտում: Նախատեսվում է ներդրումների ավելացում Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և ագրոբիզնեսի ոլորտներում», - ասաց Ռիչարդ Միլսն` ավելացնելով.
«Տնտեսական հարաբերություններում հայ-ամերիկյան համագործակցությունն աջակցությունից անցում է կատարում առևտրային հարաբերությունների»:
Դեսպանն ընդգծեց` հպարտության է արժանի հայ-ամերիկյան երկկողմ համագործակցությունն անվտանգության ոլորտում:
«Նշանակալի համագործակցություն ունենք ռազմական ոլորտում, ռազմաբժշկական կարողություների զարգացմանը ԱՄՆ կողմից 48 մլն-ի ներդրում է կատարվել տեխնիկական սարքավորումների, բուժական պարագաների տեսքով», - ասաց Ռիչարդ Միլսը` կարևորելով նաև Հայաստանի դերը միջազգային անվտանգության ապահովման հարցում:

Армяно-американское сотрудничество переходит от содействия к торговым отношениям – Ричард Миллз
Американские инвесторы с каждым днем видят в Армении все больше возможностей для инвестиций, заявил сегодня посол США Ричард Миллз в своем выступлении на выставке, посвященной 25-летию установления дипломатических отношений между США и Арменией.
«Инвестиции осуществлены в частности в горнодобывающую и энергетическую отрасли. Предусматривается увеличение инвестиций в сфере информационных технологий и агробизнеса», - заявил Ричард Миллз.
«В экономических отношениях армяно-американское сотрудничество совершает переход от содействия к торговым отношениям», - добавил посол США.
Посол подчеркнул, что достойно гордости и армяно-американское двустороннее сотрудничество в сфере безопасности.
«Между нашими странами осуществляется важное сотрудничество в военной сфере, США предоставили на развитие военно-медицинского потенциала инвестиции в размере 48 млн. в виде технического оборудования, медицинских принадлежностей», - сказал Ричард Миллз, подчеркнув важность роли Армении в вопросе обеспечения международной безопасности.