Տուսկը հաճելիորեն զարմացել է Brexit-ի շուրջ Թրամփի արած մեկնաբանություններից
Եվրախորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը հայտարարել է, որ Բրյուսելում կայացած հանդիպման ժամանակ հաճելիորեն զարմացել է Brexit-ի շուրջ ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի արած մեկնաբանություններից, այն բանից, որ նա համամիտ է, որ Եվրամիության կազմից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալը միջադեպ է, այլ ոչ թե միտում, հայտնում է РИА Новости-ն:
«Ես հաճելիորեն զարմացա Brexit-ի շուրջը նախագահ Թրամփի մեկնաբանություններից: Մեզ երկուսիս համար էլ պարզ Էր, որ ԵՄ-ն 27 պետությունների կազմով Brexit-ից հետո ավելի միասնական է, քան նախքան Brexit-ը, նրա կարծիքը նույնն էր: Ես փորձեցի նրան համոզել, և ես խորապես հավատում եմ դրան, որ Brexit-ը շատ կարևոր է և ողբերգական, բայց իրենից միջադեպ է ներկայացնում, այլ ոչ թե միտում: Եվ նախագահ Թրամփը համաձայնվեց», - Տաորմինայում լրագրողներին ասել է Տուսկը:
Նրա ելույթը հեռարձակել են Եվրահանձնաժողովի ծառայությունները: Նախընտրական արշավի ընթացքում և պաշտոնն ստանձնելուց հետո նախագահ Թրամփը հայտարարություններ էր անում Brexit-ի օգտին և նույնսկ այն «հիանալի բան» էր համարում Մեծ Բրիտանիայի համար:

Туск заявил, что приятно удивлен комментариями Трампа по Brexit
Председатель Евросовета Дональд Туск заявил, что был приятно удивлен комментариями президента США Дональда Трампа по Brexit на встрече в Брюсселе, его согласием с тем, что выход Великобритании из ЕС является инцидентом, а не тенденцией, сообщает РИА Новости.
«Я был приятно удивлен комментариями президента Трампа по Brexit. Нам обоим было ясно, что ЕС в составе 27 стран более един после Brexit, чем до Brexit, его мнение было таким же. Я пытался убедить его, и я глубоко верю в то, что Brexit — это очень важно и трагично, но представляет собой инцидент, а не тенденцию. И президент Трамп согласился», — сказал Туск журналистам в Таормине.
Его выступление транслировали службы ЕК. В ходе предвыборной кампании и после вступления в должность президента Трамп делал заявления в поддержку Brexit и даже назвал его «замечательной вещью» для Великобритании.