Կիևում ձերբակալել են Strana.ua-ի գլխավոր խմբագրին
Հունիսի 22-ին ինտերնետային պարբերական Strana.ua-ի գրասենյակ են ներխուժել ուժայինները: Նրանք մինչ առավոտ խուզարկություն են իրականացրել:
Խմբագրության աշխատանքն արգելափակվել էր:
Հունիսի 23-ին ժամը 04.00-ին Strana.ua-ի գլխավոր խմբագիր Իգոր Գուժվուին խմբագրությունից դուրս են հանել և տարել Կիևում գտնվող Ուկրաինայի ՆԳՆ գլխավոր վարչություն:
Հունիսի 23-ի առավոտյան Իգոր Գուժվուն կապի է դուրս եկել և պատմել, թե ինչ մեղադրանք է իրեն առաջադրված, և ինչպես են Strana.ua-ի դեմ սադրանքներ նախապատրաստվել:
«Դեռ ապրիլի կեսին ինձ ասել են, որ իմ դեմ քրեական գործ է հարուցվել՝ ազգային պատգամավորներից մեկից գումար շորթելու համար: Ապրիլի վերջին  ինձ առաջարկել են խոշոր գումարի դիմաց  Լայշկոյի մասին նյութեր հանել պարբերականի էջից: Ես հրաժարվել եմ: Մայիսի կեսերին ինձ հետ նորից են կապի դուրս եկել նման առաջարկով, սակայն ցանկանում էին, որ հանեի մեկ հոդված՝ Իլյա Կիվիի և ազգայնական կուսակցության ազգային պատգամավոր Լյաշկոյի կոնֆլիկտի մասին՝ առաջարկելով 20 հազար դոլար: Ես կրկին հրաժարվել եմ: Հունիսի 22-ին ինձ համար ընթերցել են փաստաթուղթ, որում նշվում էի և Լյաշկոյի, և 20 հազար դոլարի մասին: Ինչու են եկել: Երևի, հոգնել են սպասել, թե երբ Լյաշկոյից ինչ-որ բան կշորթեմ, և որոշել են արդեն գործել (գործը վարում էին ապրիլից, ափսոս է հետ կանգնել). Ընդհանուր առմամբ այս պատմությունը իմ և Strana.ua-ի դեմ է»:

В Киеве задержан редактор Strana.ua
22 июня, в помещение интернет-газеты  Strana.ua  ворвались силовики. Они до самого утра проводили обыск в редакции.
23 июня, около 04.00 главного редактора интернет-издания Strana.ua  Игоря Гужву, после многочасового обыска, сотрудники полиции вывели из редакции, посадили в авто и повезли в Главное управление МВД Украины в Киеве.
Утром 23 июня  главред Strana.ua  Игорь Гужва вышел на связь и рассказал суть предъявленных ему обвинений и то, как готовилась провокация против Strana.ua.
«Ещё в середине апреля мне сказали, что против меня возбуждено дело по поводу вымогательства у какого-то народного депутата. В конце апреля ко мне поступили предложения снять с сайта за крупные суммы несколько материалов про Ляшко. Я отказался.
В середине мая на меня вышли снова с подобным предложением, но хотели снять конкретно один материал - про конфликт Ильи Кивы и нардепа от радикальной партии Ляшко по фамилии Линько. Сумму предложили в 20 000 долларов. Я снова отказался. 22 июня мне зачитали некий документ.
В этом «документе» и был упомянут и Линько, и 20 000 долларов. Почему пришли? Видимо, надоело ждать когда я начну "вымогать" нечто у Линько и решили уже приступить к действиям (дело-то вели с апреля - жалко бросать). В общем, вся эта история - заранее спланированная провокация против меня и против Strana.ua».