Վենեսուելայի իշխանություններն ուղղաթիռի առևանգչին կասկածում են ԿՀՎ-ի հետ կապերի մեջ
Վենեսուելայի մայրաքաղաքում ՆԳՆ և Գերագույն դատարանի շենքերի վրա գրոհի համար օգտագործված ուղղաթիռն առևանգել է ոստիկան, որին կասկածում են ԱՄՆ-ի Կենտրոնական հետախուզական վարչության (ԿՀՎ) հետ կապերի մեջ, հայտնել է հարավամերիկյան երկրի կապի և հաղորդակցուղիների նախարար Էռնեստո Վիլիեգասը, փոխանցում է ТАСС-ը:
Ուղղաթիռը «Կարակասում գտնվող «Լա Կառլոտա» ռազմակայանից գողացել են երկրի հատուկ ծառայությունների մի խումբ աշխատակիցներ: Նա ճշտել է, որ առևանգումը կազմակերպել է Օսկար Պերեսը՝ տեսուչ ոստիկան, որը քննության տակ է գտնվում ԿՀՎ-ի և Վենեսուելայում ԱՄՆ- ի դեսպանության «հետ իր կապերի կասկածանքով»:
«Պերեսը նաև կապված է եղել ներքին գործերի նախկին նախարար (Միգել Ռոդրիգեսի) հետ, որի կապերը ԿՀՎ-ի հետ վերջերս հրապարակայնորեն հավաստվեցին», - նշել է Վիլիեգասը:
Նախարարը ճշտել է, որ ՆԳՆ շենքի վրա, որի բաց պատշգամբում շուրջ 80 մարդ է եղել, ուղղաթիռից արձակվել է 15 կրակոց: Դրանից հետո մեքենան ուղղություն է վերցրել դեպի Գերագույն դատարան, այդ շենքը նույնպես «գնդակոծվել է, դրա վրա առնվազն չորս նռնակ են նետել, որոնք բերվել են Կոլումբիայից և որոնք պատրաստված են Իսրայելում»:

Власти Венесуэлы подозревают угонщика вертолета в связях с ЦРУ
Вертолет, использованный в столице Венесуэлы для атаки на здание МВД и Верховного суда, угнал полицейский, который подозревается в связях с ЦРУ США, сообщил во вторник министр связи и коммуникаций южноамериканской страны Эрнесто Вильегас,  передает ТАСС.
Вертолет «был украден с военной базы «Ла-Карлота», расположенной в Каракасе», группой сотрудников спецслужб страны, отметил министр.
Он уточнил, что угон организовал Оскар Перес - полицейский инспектор, который «находится под следствием в связи с подозрениями в его связях с ЦРУ» и с посольством США в Венесуэле. «Перес также был связан с бывшим министром внутренних дел [Мигелем Родригесом], контакты которого с ЦРУ недавно были публично подтверждены», - указал Вильегас.
Министр уточнил, что по зданию МВД, на открытой террасе которого находилось около 80 человек, с вертолета было произведено 15 выстрелов. После этого машина направилась в расположение Верховного суда, это здание также «было обстреляно, в него бросили не менее четырех гранат, привезенных из Колумбии и изготовленных в Израиле», отметил Вильегас.