Էրդողանը չի բացառել Սիրիայում ռազմական նոր գործողությունների անցկացման հնարավորությունը
Թուրքիան պատրաստ է ռազմական նոր խոշոր գործողություն անցկացնել Սիրիայի հյուսիսում, եթե սահմաններին վտանգ սպառնա, «Известия» թերթին տված հարցազրույցում հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը:
«Ներկա պահին Սիրիայում բացասական պրոսեցներ են ընթանում։ Եթե դա մեր սահմաններին սպառնա, ապա կարձագանքենք այնպես, ինչպես «Եփրատի վահան» օպերացիայի ժամանակ եղավ», - ասել է նա։
Էրդողանի խոսքով՝ այս անգամ հնարավոր է, որ գործողություններն ընդգրկեն Մանբիժ և Ռաքքա քաղաքները, որպեսզի քրդերին հնարավորություն չտրվի այնտեղ պետություն ստեղծել։

Эрдоган заявил о возможности проведения новой военной операции в Сирии
Турция готова провести еще одну военную операцию на севере Сирии, если возникнет угроза ее границам, сообщил газете «Известия» президент Турции Тайип Эрдоган.
«Сейчас в Сирии идут негативные процессы. Если это приведет к возникновению угрозы для наших границ, мы отреагируем так же, как в ходе операции «Щит Евфрата», — сказал турецкий лидер.
Эрдоган добавил, что ранее Анкара выражала готовность освободить от исламских радикалов Манбидж и Ракку, однако западные партнеры по коалиции предпочли сделать ставку на курдские формирования.