Ռուսաստանը Սիրիայում հրադադարի վեց խախտում է արձանագրել, Թուրքիան՝ հինգ
Սիրիայում հրադադարի հարցերով հանձնաժողովի ռուսաստանյան ներկայացուցիչները մեկ օրում Մերձավոր Արևելքի այդ երկրում գրանցել են հրադադարի ռեժիմի խախտման վեց դեպք, իսկ Թուրքիայի ներկայացուցիչները՝ հինգ, հայտնում են ՌԴ Պաշտպանության նախարարությունից, փոխանցում է РИА Новости-ն։
«Ռուս- թուրքական համատեղ ներկայացուցչության ռուսական հատվածը մեկ օրում արձանագրել է հրաձգության վեց դեպք, այդ թվում Հալեպ նահանգում՝ 1, Լաթաքիայում՝ 1, Դամասկոսում՝ 4։ Իսկ թուրքական մասը գրանցել է հինգ խախտում Դամասկոս նահանգում», - ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Անկանոն կրակահերթերի մեծամասնությունը տեղի են ունեցել ահաբեկիչների հսկողության տակ գտնվող շրջաններում:
Ճշգրտում են, որ Սիրիայում հակամարտ կողմերի հաշտեցման հարցերով կենտրոնը օրվա ընթացքում հումանիտար ակցիաներ չի իրականացրել։
Մեկ օրում կնքվել է վեց համաձայնագիր՝ հրադադարի ռեժիմին Հոմս նահանգի բնակավայրերի միացման մասին։ Այսպիսով, հրադադարին միացած բնակավայրերի թիվը հասել է 2043-ի։

Россия зафиксировала шесть нарушений перемирия в Сирии, Турция - пять
Российские представители в комиссии по перемирию в Сирии зафиксировали за сутки шесть нарушений режима прекращения огня, турецкие — пять, сообщается в информационном бюллетене Минобороны РФ, передает РИА Новости.
«Российской частью представительства совместной российско-турецкой комиссии по рассмотрению вопросов, связанных с фактами нарушений режима прекращения боевых действий, за сутки зафиксированы шесть случаев стрельбы, в том числе в провинции Алеппо – 1, Латакия – 1, Дамаск – 4. Турецкой частью представительства зафиксированы пять нарушений в провинции Дамаск», — говорится в сообщении.
Большинство случаев беспорядочной стрельбы из стрелкового вооружения установлены в районах, подконтрольных боевикам террористических группировок «Джебхат ан-Нусра» и ИГ (запрещенное в России).
Уточняется, что в течение дня Центром по примирению враждующих сторон в Сирии гуманитарные акции не проводились.
За сутки подписано шесть соглашений о присоединении населенных пунктов провинции Хомс к режиму прекращения боевых действий. Таким образом, количество населенных пунктов, присоединившихся к процессу примирения, увеличилось до 2043.