Եվրահանձնաժողովը Ռուսաստանի դեմ ԱՄՆ նոր պատժամիջոցները կքննարկի հուլիսի 26-ին
Եվրահանձնաժողովի կոլեգիան հուլիսի 26-ին կքննարկի Ռուսաստանի դեմ ԱՄՆ նոր պատժամիջոցները: Այս հարցով իրենց կարծիքը կհայտնեն ԵՀ ղեկավարի Էներգամիության գծով տեղակալ Մարոշ Շեֆչովիչը և էներգետիկայի ու կլիմայի փոփոխությունների հարցերով եվրահանձնակատար Միգել Արիաս Քանյեթեն,  հայտարարել է ԵՀ ներկայացուցիչ Մարգարիտիս Սհինասը, փոխանցում է ТАСС-ը:
«Կոլեգիան կքննարկի Իրանի և Ռուսաստանի նկատմամբ ԱՄՆ նոր պատժամիջոցները: Այս մասին զեկույցը կպատրաստեն ԵՀ փոխնախագահ, առաջին տեղակալ Ֆրանս Թիմերմանսը, Եվրահանձնակատարներ Մարոշ Շեֆչովիչը և Միգել Արիաս Քանյեթեն», - հայտարարել է նա:
Ավելի վաղ ԵՀ-ը ԱՄՆ-ին կոչ է արել իր միակողմանի արգելող միջոցառումները համաձայնեցնել գործընկերների հետ և զգուշացրել է ԵՄ էներգետիկ անվտանգության համար պատժամիջոցների այդ փաթեթի հնարավոր բացասական հետևանքների մասին:

Еврокомиссия обсудит 26 июля новые санкции США против России
Коллегия Еврокомиссии (ЕК) обсудит 26 июля новые санкции США против РФ. Свои мнения по этому вопросу представят замглавы ЕК по Энергосоюзу Марош Шефчович и еврокомиссар по энергетике и изменениям климата Мигель Ариас Каньете. Об этом заявил представитель ЕК Маргаритис Схинас, передает ТАСС.
«Коллегия рассмотрит новые санкции США в отношении Ирана и России. Доклад об этом подготовят вице-председатель, первый замглавы ЕК Франс Тиммерманс, еврокомиссары Марош Шефчович и Мигель Ариас Каньете», - заявил он.
Ранее ЕК призвала США согласовывать свои односторонние запретительные меры с партнерами и предупредила о возможных негативных последствий этого пакета санкций для энергобезопасности ЕС.