Ղրղզստանի նախագահի ընտրությունների օրը կարգելվեն բոլոր հարցումների հրապարակումները
Ղրղզստանի նախագահի ընտրություններն առանց exit-pool-ի կանցնեն, ասվում է հանրապետության ԿԸՀ հայտարարության մեջ, փոխանցում է «Интерфакс»-ը:
«Ղրղզստանի նախագահի և պատգամավորների ընտրությունների սահմանադրական օրենքի համաձայն, քվեարկությունից 5 օրացույցային օր առաջ, նաև  ընտրության օրը լրատվամիջոցներում հասարակական կարծիքի, ընտրություևններրի արդյուքների կանխատեսման և ընտրությունների հետ կապված այլ ուսումնասիրությունների  հրապարակում, չի թույլատրվում», - ասել է ԿԸՀ մամուլի ծառայության ներկայացուցիչը:
Նրա խոսքով՝ այս պահանջների խպախտման դեպքում, օերնքով պատասխանատվություն է սահմանված:
Ղրղզստանի նախագահի ընտրությունները նշանակված են հոկտեմբերի 15-ին: Նախագահի պաշտոնի համար առաջադրվել է 11 թեկնածու:

В день выборов президента Киргизии запретят публикацию любых опросов
Президентские выборы в Кыргызстане пройдут без опросов на выходе. Как сообщает «Интерфакс», об этом говорится в заявлении  ЦИК республики.
«Согласно конституционному закону о выборах президента и депутатов парламента Киргизии, в последние пять календарных дней до дня голосования, а также в день голосования опубликование в СМИ результатов опросов общественного мнения, прогнозов результатов выборов, иных исследований, связанных с выборами, не допускается», - сказал представитель пресс-службы ЦИК. По его словам, несоблюдение указанных требований влечёт за собой ответственность, предусмотренную законодательством.
Выборы президента Киргизии назначены на 15 октября. В настоящее время на пост главы государства претендуют 11 кандидатов.