Իսպանիայի ՍԴ-ն Կատալոնիայի հանրաքվեի  մասին օրենքը Սահմանադրությանը հակասող է ճանաչել
Իսպանիայի Սահմանադրական դատարանը սեպտեմբերին Կատալոնիայի խորհրդարանի ընդունած հանրաքվեի մասին օրենքը երկրի Հիմնական օրենքին հակասող է ճանաչել:
Դատավորները որոշմանը միաձայն աջակցել են, հայտնում է РИА Новости-ն El País պարբերականը:
Սեպտեմբերի 6-ին Կատալոնիայի խորհրդարանը, որտեղ ինքնավարության անկախացման օգտին հանդես եկող կուսակցությունները բացարձակ մեծամասնություն են կազմում՝ չնայած ընդդիմության բողոքներին հոկտեմբերի 1-ին հանրաքվե անցկացնելու մասին օրենք էր ընդունել:
Իսպանիայի կառավարությունը օրենքը վիճարկել էր ՍԴ-ում: Հայցը վարույթ էր ընդունվել, որը նշանակում էր գործողության կասեցում: Սակայն, չնայած դրան, հանրաքվեն անցկացվել է:

Конституционный суд (КС) Испании признал противоречащим Основному закону страны закон о референдуме
Конституционный суд (КС) Испании признал противоречащим Основному закону страны закон о референдуме, который был принят каталонским парламентом в сентябре.
Это решение судьи поддержали единогласно, сообщает РИА Новости со ссылкой на газету El País.
6 сентября каталонский парламент, где у партий, выступающих за независимость автономного сообщества, абсолютное большинство, принял, несмотря на протесты оппозиции, закон о референдуме 1 октября.
Этот закон был оспорен в КС испанским правительством. Иск был принят к рассмотрению, что означало приостановку действия. Однако, несмотря на это, референдум был проведен.