Հայաստանի պետական պարտքը չեն բարձրացնի՝ այս պահին
Հայաստանի պետական պարտքը չպետք է գերազանցի նախորդ տարվա համախառն ներքին արդյունքի 60 տոկոսը։ Սա օրենսդրության պահանջ է։
«Պարտքի շեմի բարձրացման սահմանաչափը կպահպանվի, սակայն՝ վերանայման հնարավորությամբ», - լրագրողների հետ սեմինար-քննարկման ժամանակ հայտարարեց Ֆինանսների փոխնախարար Արմեն Հայրապետյանը։
Նա նշեց՝ շեմը կբարձրացնեն ցնցումների ժամանակ, դրանց անցնելուց հետո կվերադառնան նախկին՝ առավելագույնը 60 տոկոս շեմին։
Պարտքի շեմի վերանայման ու հարկաբյուջետային քաղաքականությանն անդրադարձավ նաև ֆինանսների նախարարի առաջին տեղակալ Ատոմ Ջանջուղազյանը։
Նա նշեց, որ առաջարկի դեպքում կառավարությունը հաշվետվություն կներկայացնի, նաև ցույց կտա, թե որոնք են լինելու հաջորդ քայլերը, ինչպես պետք է հետ գան։

Порог государственного долга Армении не будет повышаться
Размер государственного долга Армении не должен превышать 60% от внутреннего валового продукта (ВВП) предыдущего года. Это требование законодательства.
«Порог увеличения долга сохраниться, однако с возможностью пересмотра», - заявил сегодня во время семинара-обсуждения с журналистами заместитель министра финансов Армении Армен Айрапетян.
Он отметил, что порог долга может быть повышен в связи с потрясениями, однако после их преодоления он вернется к прежнему, максимальному размеру в 60%.
К пересмотру установленного порога по внешнему долгу и налогово-бюджетной политике обратился также первый заместитель министра финансов Атом Джанджугазян.
Он отметил, что в случае предложения правительство также представит, какими будут следующие шаги и как намерено вернуться к прежнему показателю.