Նալբանդյան. Սպառազինությունների առևտուրը բանջարեղենի առևտուր չէ. ՀԺ
«Հայկական ժամանակ»-ի փոխանցմամբ՝ Իսրայելի հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը լրագրողի հարցին ի պատասխան անդրադարձել է Իսրայել-Ադրբեջան սպառազինությունների առքուվաճառքի խոշոր գործարքներին։
«Սպառազինությունների առևտուրը բանջարեղենի առևտուր չէ, և նմանատիպ առևտուրը միշտ իր սև կողմն ունի, որը կարող է հանգեցնել որոշ բացասական հետևանքների։ Հայաստանի և Իսրայելի հարաբերություններում կարևորն այն է, որ մենք որևէ հարց քննարկելու համար արգելք չունենք, նույնիսկ զգայուն հարցերը մենք անկաշկանդ քննարկում ենք և փորձում լուծումներ գտնել», - ասել է Նալբանդյանը։
Հարցին, թե ինչպիսի՞ն են Հայաստանի սպասումներն Իսրայելից այս խնդրի վերաբերյալ, Նալբանդյանը պատասխանել է. «Ասացի այն, ինչ կարող էի ասել Ձեզ։ Մենք բաց և շատ դրական քննարկումներ ենք անցկացնում»։

«Айкакан жаманак»: Продажа вооружения – это не торговля овощами
Газета «Айкакан жаманак» пишет, что в интервью израильскому телеканалу «i24 news» министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян в ответ на вопрос журналиста, обратился к крупным сделкам по продаже вооружений между Израилем и Азербайджаном.
«Продажа вооружения – это не торговля овощами, подобная торговля всегда имеет  темную сторону, которая может привести к некоторым отрицательным последствиям. Самым главным в отношениях Армении и Израиля является то, что нет запретов на обсуждение тех или иных проблем, даже деликатные вопросы с легкостью обсуждаем и пытаемся найти решения», - сказал Налбандян.
На вопрос, каковы ожидания Армении от Израиля в связи с этим вопросом, Эдвард Налбандян ответил: «Я сказал то, что мог сказать Вам. Мы проводим открытые и очень позитивные обсуждения».