Հայաստանում աղքատության մակարդակը 29.4 % է, 10 բնակչից 3-ը աղքատ է. ԱՎԾ
2016թ-ին Հայաստանում աղքատության մակարդակը կազմել է 29,4 %՝ նախորդ տարվա՝ 29,8 %-ի համեմատ, Ազգային վիճակագրական ծառայությունն այսօր ներկայացրել է պաշտոնական վիճակագրությունը:
«2016թ Հայաստանի տնտեսական աճի տեմպը նախորդ տարվա համեմատ ավելացել է ընդամենը 0,2 տոկոսով», - հայտարարեց ՀՀ ԱՎԾ նախագահի խորհրդական Դիանա Մարտիրոսովան։ Նրա խոսքով՝ այսպիսի համեստ աճը բավարար չէ աղքատության մակարդակի նվազման համար:
ԱՎԾ նախագահի խորհրդականը ներկայացրեց, որ երկրում 10 բնակչից 3-ը աղքատ է, սպառում է նախանշված 48 367 դրամից ավելի քիչ գումար:
Ըստ վիճակագրության՝ 29.4% աղքատների ընդհանուր թվաքանակի մեջ 1.8 %-ը ծայրահեղ աղքատ է, 8.0%-ը` շատ աղքատ, իսկ մնացած 19.6%-ը՝ ուղղակի աղքատ է: 2016թ.-ին աղքատների ընդհանուր թվաքանակը կազմել է մոտ 880 հազար մարդ։
Աղքատության մակարդակի տարբերությունը Երևանում և երկրի այլ քաղաքներում մեծ է:
Երևանում աղքատության մակարդակը 24.9% է, այլ քաղաքներում՝ 33.2%։
Միջին հանրապետականից բարձր են ՀՀ Շիրակի, Լոռու, Կոտայքի, Տավուշի և Արմավիրի մարզերի ցուցանիշները: ՀՀ Շիրակի մարզում գրանցվել է հանրապետության կտրվածքով ՀՀ ամենաբարձր աղքատության մակարդակը, որտեղ աղքատության գծից ցածր է բնակչության մոտ 46%-ը:
«Աղքատության հաղթահարման համար Հայաստանին անհրաժեշտ է 63.2 մլրդ. դրամ կամ ՀՆԱ-ի 1.2 % կազմող գումար` ի լրումն սոցիալական աջակցության համար արդեն իսկ հատկացված միջոցների, ենթադրելով, որ սոցիալական աջակցությունը բարձր հասցեականությամբ կտրամադրվի միայն աղքատներին: Ծայրահեղ աղքատության վերացումը կպահանջի 1.4 մլրդ. դրամ կամ ՀՆԱ-ի 0.03 %-ը», - ասաց Դիանա Մարտիրոսովան։

В 2016 году уровень бедности в Армении составил 29,4 %
В 2016 году уровень бедности в Армении составил 29,4 % по сравнению с показателем предыдущего года – 29,8 %, такие официальные данные представила сегодня Национальная статистическая служба (НСС) Армении.
«В 2016 году темпы экономического роста в Армении увеличились по сравнению с предыдущим годом на 0,2 процента», - заявила советник председателя Национальной статистической службы Армении Диана Мартиросян. По ее словам, подобный рост недостаточен для сокращения уровня бедности.
Советник председателя НСС отметила, что трое из десяти жителей в стране – бедные, потребляют меньше предусмотренных 48 367 драмов.
Согласно статистике, общее число бедных составляет 29.4%, из них 1.8 % – крайне бедные, 8.0% – очень бедные, а остальные 19.6% – просто бедные. В 2016 году общее число бедных в стране составило примерно 880 тысяч человек.
Разница между уровнем бедности в столице и других городах республики большая. В Ереване уровень бедности достигает 24.9%, а в других городах – 33.2%.
Показатели выше среднерепубликанских отмечаются в Ширакской, Лорийской, Котайкской, Тавушской и Армавирской областях Армении. В Ширакской области зафиксирован самый высокий уровень бедности по республике, ниже черты бедности находится примерно 46% населения.
«Для преодоления бедности в Армении необходимо 63.2 млрд. драмов или сумма, составляющая 1.2 % ВВП, в дополнение к выделенным для социального содействия финансовым средствам, при условии, что социальное содействие будет предоставляться с высокой адресностью. Для преодоления крайней бедности потребуется 1.4 млрд. драмов или 0.03 % ВВП», - сказала Диана Мартиросян.