Պուտինը տեղեկացված է Ուլյուկաևի գործով դատավճռի մասին
ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, որը մինչ այդ հրաժարվում էր մեկնաբանել դատավճիռը, որը տնտեսական զարգացման նախկին նախարարին դատապարտել է ութ տարվա ազատազրկման խիստ ռեժիմով գաղութում, հաստատել է, որ նախագահը տեղեկացված է դատավճռի մասին, փոխանցում է РБК-ն։
Պատասխանելով այն հարցին, արդյոք Պուտինը տեղյակ է եղել դատավճռի մասին, Պեսկովն ասել է. «Այո»:  Սակայն նա հրաժարվել է մեկնաբանել դատավճիռը։
Դեկտեմբերի 15-ին Մոսկվայի Զամոսկվորեցկի դատարանը Ուլյուկաևին դատապարտել է ութ տարվա ազատազրկման խիստ ռեժիմի գաղութում, նաև կաշառքի չափին համարժեք տուգանքի՝ 130․4 մլն ռուբլու չափով։ Նախկին նախարարին զրկել են բանտից ազատվելուց հետո ութ տարվա ընթացքում պետական ծառայությունում պաշտոն զբաղեցնելու իրավունքից։
Պետական դատախազն ապացուցել է Ուլյուկաևի մեղավորությունը «Ռոսնեֆտի» ղեկավար Իգոր Սեչինից 2 մլն դոլարի չափով կաշառք վերցնելու հարցում, կարծում է դատավորը:

В Кремле заявили об осведомленности Путина о приговоре Улюкаеву
Пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков, ранее отказавшийся комментировать выводы суда, приговорившего бывшего министра экономического развития Алексея Улюкаева к восьми годам в колонии строгого режима, подтвердил, что глава государства осведомлен о решении суда, передает РБК.
Отвечая на вопрос, осведомлен ли Владимир Путин о приговоре бывшему члену кабинета министров, Песков сказал: «Да». При этом само решение суда пресс-секретарь комментировать отказался.
Ранее 15 декабря Замоскворецкий суд Москвы приговорил Улюкаева к восьми годам колонии строгого режима, а также к штрафу в однократном размере взятки — 130,4 млн руб. Экс-министра лишили права занимать должности на госслужбе в течение восьми лет после освобождения.
Гособвинению удалось доказать виновность Улюкаева в получении взятки в размере $2 млн от главы «Роснефти» Игоря Сечина, сочла судья.