Լավրով. Ղարաբաղյան խնդիրը չի կարող լուծվել մեկ փաստաթղթով, անհրաժեշտ է փուլային մոտեցում
Ռուսաստանը չի կարող ունենալ ղարաբաղյան հակամարտության լուծման վերաբերյալ հստակ պլաններ, քանի որ խնդիրը կարող են լուծել միայն կողմերն իրենք, հայտարարել է Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը՝ 2017 թվականի ռուսական դիվանագիտության արդյունքներով մամուլի ասուլիսի ժամանակ:
«Ռուսաստանը, Միացյալ Նահանգները և Ֆրանսիան՝ որպես ՄԽ ԵԱՀԿ երեք համանախագահները, անում է ամեն ինչ, որպեսզի ստեղծեն այնպիսի պայմաններ, որոնք կօգնեն կարգավորմանը: Մենք վերջին տարիների գործադրել ենք ինտենսիվ ջանքեր, որպեսզի ամփոփենք բոլոր կողմերի դիրքորոշումները, փորձել ենք իմի բերել նրանց միանման մոտեցումները տարբեր ճգնաժամի տեսանկյունների վերաբերյալ և, միևնույն ժամանակ փորձել ենք հուշել այն փոխզիջումները, որոնք կարող են հանգեցնել մի ընդհանուր հայտարարի՝ կողմերի այն հարցերում, որոնցում նրանք դեռև տարակարծիքի են», - ասել է Լավրովը:
Նրա խոսքով՝ համանախագահների բոլոր առաջարկները փոխանցվել են կողմերին, կողմերը գիտեն, որ համանախագահները մտածում են, բայց լուծում իրենք պետք է գտնեն:
«Եվ իհարկե, մենք սպասում ենք, որ կողմերից կստանանք որևէդրական արձագանք: Կարծում եմ, որ այժմ կարևոր է նախաձեռնել հավելյալ քայլեր, որպեսզի շփման գծում իրավիճակը հանդարտվի: Դա կօգնի անցում կատարել նաև քաղաքական կարգավորմանը», - նշել է ՌԴ ԱԳՆ ղեկավարը:
Նա նաև ընդգծել է, որ խնդիրը մեկ փաստաթղթով և հավերժ հնարավոր չէ լուծել:
«Անհրաժեշտ է փուլային մոտեցում: Փուլային մոտեցումը, որը կարտացոլի այսօրվա հնարավորություններում պայմանավորվածություն, կդառնա ուղեցույց այն հարցերի լուծման համար, որոնք պահանջում են հավելյալ քննարկումներ՝ վերջնական կարգավորմանը հասնելու համար, այդ թվում՝ ներառելով Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը: Այնպես որ, ամեն ինչ կողմերի ձեռքում է», - հայտարարել է Ս. Լավրովը:

Лавров: Карабахскую проблему в одном документе не решить, нужен поэтапный подход
У России не может быть конкретных планов по решению карабахской проблемы, потому что эту проблему могут решить только сами стороны, заявил глава МИД России Сергей Лавров на пресс-конференции по итогам работы российской дипломатии в 2017 году.
«Россия вместе с США и Францией, в качестве трех сопредседателей МГ ОБСЕ, делает все для того, чтобы создать условия для такого урегулирования. Мы предпринимали интенсивные усилия за последние годы, чтобы обобщив все позиции сторон, постараться вычленить из них совпадающие подходы к тем или иным аспектам этого кризиса, и одновременно постараться как бы подсказать те компромиссы, которые могут привести к общему знаменателю стороны в тех вопросах, в которых они расходятся до сих пор», - сказал С.Лавров.
По его словам, все предложения сопредседателей находятся у сторон, стороны знают, что сопредседатели думают, но решать сторонам.
«И конечно мы ждем, что какие-то позитивные импульсы последуют от обеих стран. Думаю, что сейчас было бы важно принять дополнительные шаги, чтобы на линии соприкосновения все-таки стало спокойнее. Это помогло бы переходить и к политическому урегулированию», - отметил глава российского МИД.
Он также подчеркнул, что проблему в одном документе раз и навсегда не решить.
«Нужен поэтапный подход. Поэтапный подход, который будет отражать договоренность в отношении того, что возможно сейчас, и будет определять пути работы над вопросами, которые требуют дополнительного обсуждения в интересах достижения окончательного урегулирования, включая статус Нагорного Карабаха. Так что, дело за сторонами», - заявил С.Лавров.