Կիմ Չեն Ընը Հարավային Կորեայի նախագահին հրավիրել է Փհենյան
ԿԺԴՀ-ի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընը Կորեայի հանրապետության նախագահ Մուն Չժե Ինին մոտակա ժամանակներս հրավիրել է այցելել Փհենյան: Այս մասին շաբաթ օրը ճեպազրույցի ժամանակ լրատվամիջոցներին հայտնել է հարավկորեական նախագահի աշխատակազմի ներկայացուցիչը, փոխանցում է  ТАСС-ը:
Նրա խոսքով՝ Հյուսիսային Կորեայի բարձրաստիճան պատվիրակությունը այսօր Երկնագույն տանը կայանալիք բանակցությունների ժամանակ փոխանցել է այդ ուղերձը Մուն Չժե Ինին: Դրանում, ներկայացուցչի խոսքով՝  Կին Չեն Ընը ցանկություն է հայտնել հանդիպել հարավկորեական ղեկավարի հետ «որքան հնարավոր է շուտ»:
Բացի այդ, Կորեայի հանրապետության նախագահը Հյուսիսային Կորեայի պատվիրակության հետ հանդիպման ժամանակ Փհենյանին կոչ է արել Վաշինգթոնի հետ երկխոսություն սկսել:
Հյուսիսային Կորեայի 22 հոգուց բաղկացած պատվիրակությունը փետրվարի 9-ին ժամանել էր Հարավային Կորեա, որպեսզի մասնակցի Ձմեռային օլիմպիական խաղերի բացման հանդիսավոր արարողությանը:Պատվիրակությունը գլխավորում է Հյուսիսային Կորեայի Գերագույն ժողովի նախագահության նախագահ Կիմ Յոն Նամը, որը համարվում է երկրի «արարողակարգային» ղեկավարը:

Ким Чен Ын пригласил президента Южной Кореи посетить Пхеньян
Лидер КНДР Ким Чен Ын пригласил президента Республики Корея Мун Чжэ Ина в ближайшее время посетить Пхеньян. Об этом сообщил в субботу на брифинге для СМИ в Сеуле представитель администрации южнокорейского лидера, передает ТАСС.
По его словам, высокопоставленная делегация КНДР в ходе прошедших сегодня в Голубом доме переговоров передала соответствующее послание Мун Чжэ Ину. В нем содержится пожелание от Ким Чен Ына встретиться с южнокорейским лидером «как можно скорее», сообщил представитель администрации.
Кроме того, президент Республики Корея состоявшейся  встрече с делегацией КНДР призвал Пхеньян начать диалог с Вашингтоном.
Делегация КНДР в составе 22 человек прибыла в Республику Корея 9 февраля. В частности в нее входят председатель президиума Верховного народного собрания (парламента) Ким Ён Нам и родная сестра лидера страны Ким Чен Ына - Ким Ё Чжон. Их встреча с южнокорейским президентом длилась около трех часов.