Հայաստանը կարևոր դեր ունի Կովկասյան տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության համար. Սինձո Աբե
Հայաստանի նախագահի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ Արմեն Սարգսյանին շնորհավորական ուղերձ է հղել Ճապոնիայի վարչապետ Սինձո Աբեն:
Նա նշել է, որ Հայաստանը կարևոր դեր ունի Կովկասյան տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության համար, և Հայաստանի հաստատուն զարգացումը կենսական նշանակություն ունի:
«Հայաստանը Ճապոնիայի համար հուսալի գործընկեր է և հավատարիմ `այնպիսի հիմնարար արժեքների, ինչպիսին են ազատությունը, ժողովրդավարությունը, մարդու իրավունքները և օրենքի գերակայությունը: Ուրախ եմ, որ մեր երկրները սերտ համագործակցում են ինչպես երկկողմ, այնպես էլ միջազգային ասպարեզում», - նշել է Ս.Աբեն:
Ընդգծելով հայ-ճապոնական փոխգործակցությունը մեծ ներուժը, վարչապետը Աբեն հույս է հայտնել, որ ապագայում երկկողմ կապերն ավելի կխորանան ու կամրապնդվեն:

Синдзо Абэ: Армения играет важную роль в обеспечении мира и стабильности в Кавказском регионе
По случаю избрания на пост 4-го президента Армени Армена Саркисяна поздравил премьер-министр Японии Синдзо Абэ.
Он отметил, что Армения играет важную роль в обеспечении мира и стабильности в Кавказском регионе, и устойчивое развитие республики имеет жизненно важное значение.
«Армения является надежным партнером для Японии и привержена таким фундаментальным ценностям, как свобода, демократия, права человека и верховенство закона. Я рад, что наши страны тесно сотрудничают – как в двустороннем, формате, так и на международной арене», – говорится в послании.
Подчеркнув большой потенциал армяно-японского взаимодействия, премьер Абэ выразил надежду, что в будущем двусторонние связи будут и дальше углубляться и укрепляться.