Apple-ը դժվարացնելու է iPhone-ի կոտրումը
Ամերիկյան Apple ընկերությունը կձեռնարկի միջոցներ, որպեսզի դժվարացնի չարտոնված մուտքն իր iPhone սմարթֆոններ, հայտնում է ТАСС-ը` հղում անելով Reuters-ին:
Ընկերությունը մտադիր է փոոխություններ մտցնել սմարթֆոնների գործառական համակարգում, որպեսզի, եթե սարքը մեկ ժամվա ընթացքում չեն արգելազերծել, USB-միացությամբ տեղեկատվության հաղորդումը դրանց և համակարգչի միջև անջատվի: Apple-ի ներկայացուցիչները գործակալությանը հայտնել են, որ փորձում են այդ կերպ iPhone-ի տերերի անձնական տվյալները պաշտպանել հանցագործներից ու լրտեսներից: Բացի դրանից, ընկերությունը կողմնորոշվում է դեպի այն օգտատերերը, որոնք ապրում են այն երկրներում, որտեղ իշխանությունները կարող են մարդկանցից կամայականորեն բռնագրավել սմարթֆոնները: Փոփոխությունները կիրականացվեն iOS12 շարժական գործառական համակարգում և iOS11-ի հետագա տարբերակներից մեկում:
Հրապարակման մեջ արձանագրվում է, որ մի շարք ապրանքանիշներ ներկայում թողարկում են սարքավորանք, որը թույլ է տալիս USB-միացության օգնությամբ փոխել iPhone-ի անվտանգության համակարգերի սարքաբերումները, որոնք վերաբերում են ճիշտ նշանաբառը մտցնելու փորձերին: Մեթոդը լայն տարածում է ստանում:

Apple примет меры, чтобы затруднить взлом iPhone
Компания Apple примет меры, чтобы затруднить получение несанкционированного доступа к ее смартфонам iPhone,  передает ТАСС со ссылкой на агентство Reuters.
Компания намерена внести изменения в операционную систему смартфонов, чтобы, если устройство не разблокировали в течение часа, передача информации между ним и компьютером по USB-соединению отключалась. Представители Apple сообщили агентству, что пытаются таким образом защитить личные данные владельцев iPhone от преступников и шпионов. Кроме того, компания ориентируется на пользователей, которые живут в странах, где власти могут произвольно изымать у людей смартфоны. Изменения будут реализованы в мобильной операционной системе iOS12 и одной из последующих версий iOS11.
В публикации констатируется, что ряд фирм выпускают в настоящее время оборудование, которое позволяет с помощью USB-соединения изменить настройки систем безопасности iPhone, касающиеся ограничений на попытки ввести верный пароль. Метод получает широкое распространение.