Սիրիայում քրդական ջոկատները գրավել են Իրաքի հետ սահմանի Դաշիշի շրջանը
«Դեմոկրատական Սիրիայի ուժեր» (ԴՍՈւ) զինված կոալիցիայի կազմավորումները, որոնք միջուկը կազմում են քուրդ մարտիկները, ահաբեկիչներին դուրս են մղել Սիրիայի հարավ-արևելքի Հասեկե նահանգի Դաշիշի շրջանից: ՍԴՈՒ-ի հաղորդագրության մեջ, որը  երկուշաբթի  հրապարակել Է Firat գործակալությունը, նշվում է, որ Դաշիշում գտնվում էր «Իսլամական պետություն» (Ռուսաստանում արգելված) խմբավորման ահաբեկիչների խոշոր ամրակետը:
ՍԴՈւ-ի մարտիկները Հասեկեի հարավում հարձակում են սկսել 14 օր առաջ: Իրաքի հետ սահմանակից այդ շրջանում գործողությունն իրականացվել Է ԱՄՆ-ի գլխավորած կոալիցիայի ռազմաօդային ուժերի հետ կոորդինացմամբ:
Firat-ի տեղեկությունների համաձայն, ՍԴՈւ-ի ջոկատները ոչնչացրել են 30-ից ավելի ահաբեկիչների, այդ թվում՝ մի քանի դաշտային հրամանատարների: Նրանք հետապնդում են հակառակորդին և այժմ 3 կիլոմետր են հեռու Իրաքի հետ սահմանից: Հունիսի 16-ին ԻՊ-ի ելուզակախմբերից ազատագրվել էր Թել-Շայիր բնակավայրը:
Հարևան Դեր Զորի նահանգում ահաբեկիչների ձեռքում են մնում երեք շրջան՝ Հաջինը, Էշ Շաաֆը և Սուսան: Ընդամենը 2017 թվականի աշնանը ԻՊ-ի հիմնական ուժերի ջախջախումից հետո Ռաքայի, Դեյր Զորի և Հասեկեի նահանգներում նրանց հսկողության տակ է մնում սիրիայի տարածքի երեք տոկոսից պակաս մասը:

Отряды сирийских курдов заняли район Дашиша на границе с Ираком
Формирования вооруженной коалиции "Силы демократической Сирии" (СДС), костяк которых составляют курдские бойцы, выбили террористов из района Дашиша на юго-востоке провинции Хасеке. В коммюнике СДС, переданном в понедельник агентством Firat , сообщается, что в Дашише находился крупный форпост террористов из группировки "Исламское государство" (ИГ, запрещена в РФ).
Бойцы СДС начали наступление на юге Хасеке 14 дней назад, операция в этом пограничном с Ираком районе проводилась в координации с ВВС прозападной коалиции во главе с США.
По сведениям Firat, отряды СДС уничтожили более 30 террористов, в том числе нескольких полевых командиров. Они преследуют противника и находятся сейчас в трех км от границы с Ираком. В субботу был освобожден от банд ИГ населенный пункт Телль-Шаир.
В соседней провинции Дейр-эз-Зор террористы удерживают в своих руках три района - Хаджин, Эш-Шаафа и Суса. Всего после разгрома основных сил ИГ осенью 2017 года в провинциях Ракка, Дейр-эз-Зор и Хасеке, под их контролем остается менее 3% сирийской территории.