ԱՄՆ-ի պատմության մեջ առաջին անգամ սպիտակամորթ բնակչության կրճատում է գրանցվել
2015 թվականից մինչև 2016 թվականն ընկած ժամանակահատվածում Միացյալ Նահանգների սպիտակամորթ բնակչությունը երկրի պատմության մեջ առաջին անգամ կրճատվել է, և այս միտումն ավելի ընդգրկուն է դարձել անցյալ տարի, հայտնել է Hill թերթը՝ հղում անելով ԱՄՆ-ի Մարդահամարի բյուրոյի  հրապարակած տվյալներին:
Հաղորդվում է, որ  2016-ից մինչև 2017 թվականը սպիտակամորթ ամերիկացիների թիվը կրճատվել Է 0,02 տոկոսով կամ 31 հազար 516-ով՝ մինչև 197,8 միլիոն, ինչը դարձել է «պատմական փոփոխություն» երկրի ազգաբնակչության զարգացման հարցում:
Անցյալ տարի, նշված է Բյուրոյի զեկույցում, երկրում բնակվող՝ Լատինական Ամերիկայի պետություններից սերածների թիվը 2,1 տոկոսով աճել է նախորդ տարվա համեմատությամբ և կազմել 58,9 միլիոն: Նույն ժամանակահատվածում աֆրոամերիկացիների թվաքանակն ավելացել է 1,2 տոկոսով՝ մինչև 47,4 միլիոն, ասիական ծագումով բակիչներինը՝ 3,1 տոկոսով՝ մինչև 22,2 միլիոն:

В США впервые в истории страны зафиксировано сокращение белого населения
Белое население Соединенных Штатов впервые в истории страны сократилось в период с 2015 по 2016 годы, и данная тенденция стала более масштабной в прошлом году,  сообщает Hill со ссылкой на обнародованные в четверг данные Бюро переписи населения США.
По сведениям Бюро, с 2016 по 2017 годы число белых американцев сократилось на 0,02%, или на 31 тыс. 516 человек - до 197,8 млн, что стало «историческим изменением» в развитии народонаселения страны.
В прошлом году, указывается в докладе Бюро, численность проживающих в стране выходцев из государств Латинской Америки возросла на 2,1% по сравнению с предшествующим годом и составила 58,9 млн человек. За тот же период численность афроамериканцев увеличилась на 1,2%, до 47,4 млн человек, жителей азиатского происхождения - на 3,1%, до 22,2 млн.