Թուրքիայի ԱԳՆ-ն ԵՄ-ին մեղադրել է Անկարայի նկատմամբ անարդարացի վերաբերմունքի մեջ
Թուրքիան վերստին Եվրամիությանը մեղադրել է հանրապետության նկատմամբ անարդարացի վերաբերմունքի մեջ, ասված է երկրի արտաքին գործերի նախարարության արածված հայտարարության մեջ:
«Եվրամիությունը հերթական անգամ անարդարացի և անազնիվ վերաբերմունք ցուցաբերեց Թուրքիայի նկատմամբ: Հայտարարությունները, թե մեր երկիրը հեռանում է Եվրամիությունից, երեսպաշտական են և չեն համապատասխանում իրականությանը», - նշված է արտաքին քաղաքական գերատեսչության պաշտոնական հաղորդագրության մեջ:
Եվրամիության խորհուրդը հունիսի 26-ին տարածել է ամփոփիչ հայտարարություն, որում ասված է, որ «Թուրքիան հեռանում է Եվրամիությունից», իսկ հանրակցությանն Անկարայի անդամակցման շուրջը բանակցությունները «գործնականում» մտել են «փակուղի»: Խորհուրդը նաև ընդգծել Է, որ դադարեցվել է ԵՄ-Թուրքիա մաքսային միության արդիականացման աշխատանքը: Բացի դրանից, Եվրամիությունը խիստ անհանգստացած է Թուրքիայում «օրենքի գերակայության» հետ կապված իրավիճակից:

МИД Турции обвинил ЕС в несправедливом отношении к Анкаре
Турция вновь обвинила Европейский союз в несправедливом отношении к республике, говорится в распространенном в среду заявлении МИД страны.
"ЕС в очередной раз продемонстрировал несправедливое и нечестное отношение к Турции. Заявления о том, что наша страна отдаляется от ЕС, являются лицемерными и не соответствуют действительности", - отмечается в коммюнике внешнеполитического ведомства.
Совет ЕС 26 июня распространил итоговое заявление, в котором говорится о том, что "Турция отдаляется от Евросоюза", а переговоры о вступлении Анкары в состав сообщества зашли "практически в тупик". Совет также подчеркнул, что приостановлена работа по модернизации таможенного союза ЕС-Турция. Кроме того, Европейский союз обеспокоен чрезвычайно обеспокоен ситуацией с "верховенством закона" в Турции.