Ռուսաստանը պատրաստ է քայլեր ձեռնարկել ԱՄՆ-ի հետ հարաբերությունները կարգավորելու համար
Ռուսաստանը պատրաստ է քայլեր ձեռնարկել ԱՄՆ-ի հետ հարաբերությունները կարգավորելու համար այնքանով, որքանով պատրաստ է ամերիկյան կողմը: Այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, փոխանցում է РИА Новости-ն:
«Նախագահ Պուտինն ի սկզբանե ասում էր, որ Ռուսաստանի Դաշնությունը շահագրգռված է և պատրաստ է զարգացնել հարաբերությունները և գնալ Միացյալ Նահանգների հետ հարաբերությունների կարգավորման ճանապարհով այնքանով, որքանով մեր ամերիկացի գործընկերներն են պատրաստ դա անել», - լրագրողներին ասել է Պեսկովը:
Պեսկովը չի մեկնաբանել Ամերիկայի առաջնորդի այն հայտարարությունները, թե Միացյալ Նահանգների ներքաղաքական հակասությունները խոչընդոտում են Մոսկվայի և Վաշինգտոնի հարաբերությունների բարելավմանը:
«Այս կարծիքն արտահայտվել է ոչ թե ռուսական կողմի, այլ հենց նախագահ Թրամփի կողմից, ուստի այստեղ պետք է առաջնորդվել սկզբնաղբյուրի հաղորդումներով», - ասել է Պեսկովը:
Նա հայտնել է, որ հանդիպման ընթացքում նախագահները կքննարկեն Սիրիան:
«Նրանում, որ Սիրիան, իհարկե, կքննարկվի համապարփակ կերպով, կասկած լինել չի կարող: Սիրիայի հարցով բավականին հանգամանալից զրույց է սպասվում», - լրագրողներին ասել է Պեսկովը:

Россия готова предпринимать шаги по нормализации отношений с США
Россия готова предпринимать шаги по нормализации отношений с США в той мере, в которой к этому готова  американская сторона, заявил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков, передает РИА Новости.
«Президент (РФ Владимир) Путин с самого начала говорил, что Российская Федерация заинтересована и готова развивать отношения и идти по пути нормализации отношений с США в той степени, в которой это готовы делать наши американские визави», — сказал Песков журналистам.
Песков не стал комментировать высказывания американского лидера о том, что улучшению отношений Москвы и Вашингтона мешают внутриполитические противоречия в Штатах. «Это мнение высказывала не российская сторона, а сам президент (США Дональд) Трамп, поэтому здесь нужно руководствоваться сообщениями первоисточника», — сказал Песков.
Он сообщил, что в ходе встречи президенты обсудят Сирию. «То, что Сирия, конечно, комплексно будет обсуждаться, здесь сомнений никаких нет. По Сирии предстоит достаточно обстоятельный разговор», — заявил Песков журналистам.