Պակիստանի նախկին վարչապետ Նավազ Շարիֆը 10 տարով ազատազրկվել է
Պակիստանի նախկին վարչապետ Նավազ Շարիֆը 10 տարվա բանտարկության է դատապարտվել կոռուպցիայի գործի շրջանակներում, հայտնել է Geo TV հեռուստաալիքը:
Շարիֆը, որը 2013 թվակաին երրորդ անգամ է դարձել վարչապետ (նախկինում պաշտոնն զբաղեցրել է 1990 – 1993 թվականներին և 1997-1999 թվականներին), 2017 թվականի հուլիսի 28-ին Գերագույն դատարանի կողմից ճանաչվել է «զբաղեցրած պաշտոնին չհամապատասխանող» և պաշտոնաթողություն է խնդրել:
Շարիֆի դեմ մեղադրանքներն առաջադրվել են այն բանից հետո, երբ 2016 թվականի գարնանը զանգվածային լրատվամիջոցներում հրապարակվել է տեղեկատվություն այսպես կոչված պանամական դոսիեից (Պանամայի Mossack Fonseca իրավաբանական ֆիրմայի փաստաթղթերը, որն զբաղվում էր օֆշորային ընկերությունների գրանցմամբ և ուղեկցությամբ):

Экс-премьер Пакистана Наваз Шариф получил 10 лет тюрьмы
Бывший премьер-министр Пакистана Наваз Шариф приговорен к десяти годам тюрьмы в рамках дела о коррупции, сообщил в пятницу телеканал Geo TV.
Шариф, в третий раз ставший премьер-министром в 2013 году (ранее занимал пост в 1990-1993 годах и 1997-1999 годах), 28 июля 2017 года был признан Верховным судом "не соответствующим занимаемой должности" и подал в отставку.
Обвинения против Шарифа были выдвинуты после того, как весной 2016 года в СМИ была опубликована информация из так называемого панамского досье (документы панамской юридической фирмы Mossack Fonseca, занимавшейся регистрацией и сопровождением офшорных компаний).