Վենեսուելայում բանտարկյալները գրավել են բանտի շենքը
Վենեսուելայում մի խումբ քաղբանտարկյալներ իրենց վերահսկողության տակ են վերցրել վենեսուելական ամենահզոր հատուկ ծառայության՝ Բոլիվարական հետախուզության ծառայությանը (SEBIN) առընթեր բանտի շենքը, հայտնել է վենեսուելացի իրավապաշտպան Տամարա Սուջուն, փոխանցում է РИА Новости-ն:
«Ես տեղեկություն եմ ստացել, որ 55 օր արտաքին աշխարհի հետ կապից զրկված SEBIN Helicoide-ի շենքում բանտարկյալները բողոքում են, նրանք պոկել են վանդակաճաղերը՝ հասնելով գրեթե տեսակցությունների սրահին: Նրանք բողոքում են մարդու իրավունքների խախտումների դեմ, քանի որ կտրված են իրենց փաստաբաններից և ընտանիքներից», - Twitter-ի իր միկրոբլոգում նշել է Սուջուն:
Համացանցում հրապարակված կադրերը վկայում են, որ բանտարկյալներն իսկապես տապալել են վանդակաճաղերը:
Բանտարկյալներից մեկի՝ Ֆրեդ Մավարեսի խոսքով՝ խռովարարները իշխանություններից պահանջում են պահպանել մարդու իրավունքները:
«Պարոնայք, SEBIN-ի լիազորված անձի հետ բանակցություններ չեն լինի, միայն ուղղակիորեն դատախազության հետ, իսկ եթե այստեղ սպանդ իրականացվի, դրա պատասխանատվությունը կկրեն պետական իշխանությունները»,- հայտարարել է Մավարեսը համացանցում հրապարակված տեսաուղերձում:
Ըստ որում՝ ինքը Մավարեսը բանտից պետք է ազատվեր դեռեւս 2016 թվականին, սակայն այդ որոշումը SEBIN-ն այդպես էլ չի կատարել:

В Венесуэле заключенные захватили здание тюрьмы
Группа политических заключенных в Венесуэле в понедельник взяла под контроль здание своей тюрьмы при одной из самых мощных венесуэльских спецслужб – Боливарианской службе разведки (SEBIN), сообщила венесуэльская правозащитница Тамара Суджу, предает РИА Новости.
«Я получаю информацию, что заключенные в здании SEBIN Helicoide, находившиеся 55 дней без связи с внешним миром, протестуют, они выдавили решетки, дойдя чуть ли не до зала свиданий. Они протестуют против нарушений прав человека, поскольку они отрезаны от своих адвокатов и семей», — написала в своем микроблоге в Twitter Суджу.
Опубликованные в сети кадры свидетельствуют, что заключенные действительно выломали решетки. По словам одного из заключенных Фреда Мавареса, бунтовщики требуют от властей соблюдать их права человека. «Господа, переговоров с уполномоченным SEBIN не будет, только напрямую с прокуратурой, а если здесь произойдет бойня, ответственной за нее будут государственные власти», – заявил Маварес в размещенном в интернете видеообращении.
При этом сам Маварес должен был выйти из тюрьмы еще в 2016 году, однако это решение так и не было выполнено SEBIN.