Արդյոք Վաչիկ Ղազարյանը և մյուսները ապօրինի հարստացման հանցակազմի տակ են ընկնում. Պարզաբանում
Հայաստանում 2017-ին ապօրինի հարստացման հանցակազմի ներդրումից հետո այս տարի արդեն երկու քրեական գործ է հարուցվել, որոնցով անցնում են նախկին իշխանությունների ներկայացուցիչներ՝ ՀՀ 3-րդ նախագահի թիկնազորի պետ Վաչիկ Ղազարյանը և ՀՀ 3-րդ նախագահի եղբայր Լևոն Սարգսյանն ու նրա ընտանիքի անդամները։
Իրավագիտական տարբեր շրջանակներում հնչում են կարծիքներ, որ նշված անձինք չեն կարող այս հանցակազմը սահմանող հոդվածի թիրախում լինել, քանի որ նրանք չեն հարստացել օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ այսինքն՝ 2017-ի հուլիսի 1-ից հետո։
Իրավաբանների հայկական ասոցիացիայի նախագահ Կարեն Զադոյանը ակտիվորեն մասնակցում էր կոռուպցիայի դեմ պայքարի խորհրդի աշխատանքներին և ապօրինի հանցակազմի ներդրման հարցում ակտիվ է եղել։ Aysor.am-ը փորձեց նրանից հասկանալ՝ արդյոք այս անձինք այդ հոդվածի թիրախում են։
«Այս անձինք իսկապես այդ հոդվածի թիրախո՞ւմ են, թե՞ ոչ, վերջնականորեն ցույց կտա նախաքննությունը և այդ գործերով դատարանի օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռերը», - մեր հարցին ի պատասխան ասաց Զադոյանը։
Ապօրինի հարստացումը, նրա խոսքով, Հայաստանում քրեականացվել է 2017 թվականի հուլիսի 1-ից։
Ներկայացնելով հանցակազմը և դրանով սահմանված պատիժը՝ Իրավաբանների հայկական ասոցիացիայի նախագահը նշեց, որ ապօրինի հարստանալը՝ «Հանրային ծառայության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված` հայտարարագիր ներկայացնելու պարտականություն ունեցող անձի՝ հաշվետու ժամանակահատվածում գույքի ավելացումը և պարտավորությունների նվազումը, որոնք էականորեն գերազանցում են նրա օրինական եկամուտները և ողջամտորեն չեն հիմնավորվում դրանցով։
Ըստ օրենսդրության՝ եթե ապօրինի հարստացման համար հիմք հանդիսացող այլ հանցագործության հատկանիշները բացակայում են, անձը պատժվում է ազատազրկմամբ՝ երեքից վեց տարի ժամկետով՝ որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից զրկելով՝ առավելագույնը երեք տարի ժամկետով՝ գույքի բռնագրավմամբ:
Ընդ որում, նույն հոդվածի իմաստով էական է համարվում հանցագործության պահին սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հինգհազարապատիկը գերազանցող գումարը (արժեքը), որը այս դեպքում հինգ միլիոն ՀՀ դրամն է։
«Պարզելու համար, թե ձեր կողմից նշված անձինք արդյոք ենթակա են քրեական պատասխանատվության ապօրինի հարստանալու մեղադրանքով, նախաքննության մարմինները պետք է պարզեն,
ա) արդյոք հաշվետու (տվյալ դեպքում 01.07.2017թ-ից սկսած) ժամանակահատվածում նրանց եկամուտների (գույքի) ավելացումն էականորեն գերազանցել է նրանց օրինական եկամուտները (գույքը),
բ) արդյոք այդ եկամուտները (գույքը) ողջամտորեն չի հիմնավորվում նրանց կողմից Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով ներակայացված հայտարարագրերով,
գ) արդյոք տվյալ դեպքում ապօրինի հարստացման համար հիմք հանդիսացող այլ հանցագործության հատկանիշները բացակայում են», - ասաց Զադոյանը:

Подпадают ли Вачик Казарян и другие под состав преступления «незаконное обогащение» – разъяснение
В Армении после введения в 2017 году состава преступления незаконного обогащения возбуждено уже два уголовных дела в отношении представителей бывшей власти – экс-начальника охраны третьего президента Армении Сержа Саргсяна Вачика Казаряна и брата третьего президента Левона Саргсяна.
В разных юридических кругах звучат мнения о том, что указанные лица не могут быть мишенью статьи, устанавливающей этот состав преступления, поскольку они не обогатились после вступления в силу закона, то есть с 1-го июля 2017 года.
Председатель Армянской ассоциации юристов Карен Задоян активно участвовал в работах совета по борьбе против коррупции и в процессе криминализации незаконного обогащения. Корреспондент Aysor.am попытался уточнить у него, являются ли эти лица «мишенью» уголовной статьи.
«Распространяется ли эта статья в действительности на данных лиц или нет, покажет окончательно предварительное следствие и вступившие в законную силу приговоры суда по этим делам», - заявил в ответ Карен Задоян.
Незаконное обогащение, по его словам, криминализовано в Армении с 2017 года.
Представляя состав преступления и предусмотренное за него наказание, председатель Армянской ассоциации юристов отметил, что незаконное обогащение – это увеличение имущества и сокращение обязательств за отчетное время лица, имеющего установленное по закону «О государственной службе» обязательство предоставления декларации о доходах, которые существенно превышают его законные доходы и разумно ими не обоснованы.
Согласно законодательству, если отсутствуют другие признаки преступления, являющиеся основанием для незаконного обогащения, лицо наказывается лишением свободы от трех до шести лет с лишением права занимать определенные должности или  заниматься определенной деятельностью минимум на три года, с конфискацией  имущества.
При этом, в смысле этой же статьи в момент преступления существенным считается установленная сумма, превышающая пятитысячекратный размер установленной законом минимальной зарплаты, которая в данном случае составляет пять млн. драмов.
«Чтобы выяснить, подлежат ли указанные вами лица уголовной ответственности по обвинению в незаконном обогащении, орган предварительного следствия должен уточнить:
а) превышало ли в отчетный период (в данном случае начиная с 01.07.2017г.) существенно увеличение их доходов (имущества) их законные доходы (имущество),
б) разумно ли обоснованы доходы (имущество) ими в представленных в Комиссию по этике высокопоставленных лиц декларациях.
в) отсутствуют ли в данном случае признаки другого преступления, являющегося основанием для незаконного обогащения», - сказал Карен Задоян.