ԱՄՆ-ն ամբողջությամբ դադարեցրել է նավթի մատակարարումը Չինաստան
Նավթի մատակարարումն ԱՄՆ-ից Չինաստան ամբողջովին դադարեցվել է երկու երկրի միջև զարգացող առևտրային հակամարտության պատճառով, հայտարարել է China Merchants Energy Shipping ընկերության նախագահ Սե Չունլինը, փոխանցում է РИА Новости-ն:
«Մենք ԱՄՆ-ից Չինաստան նավթ փոխադրող հիմնական ընկերությունն ենք: Մինչև առևտրային հակամարտությունը, դա լավ բիզնես էր, այժմ այն ամբողջությամբ դադարեցվել է», - ասել է չին գործիչը Հոնկոնգում անցկացվող գագաթնաժողովի շրջանակներում:
Վաշինգտոնը Պեկինին նավթ մատակարարել սկսել է ընդամենը 2 տարի առաջ: ԱՄՆ էներգետիկ տեղեկատվության վարչության տվյալներով՝ ամերիկյան սև ոսկու արտահանումը Չինաստան 2017-ին գերազանցել է Բրիտանիա և Նիդերլանդներ կատարվող մատակարարումների ընդհանուր ծավալը, որոնք երրորդ և չորրորդ տեղերն են զբաղեցնում ամերիկյան նավթի ներկրման ծավալով:

США полностью остановили поставки нефти в Китай
Поставки нефти из США в Китай полностью остановлены на фоне торгового конфликта между странами. Об этом сообщил  президент China Merchants Energy Shipping (CMES) Се Чуньлинь, передает РИА Новости.
"Мы один из основных перевозчиков нефти из США в Китай. До (торгового конфликта) это был хороший бизнес, но сейчас он полностью остановлен", — сказал Чуньлинь в рамках судоходного саммита в Гонконге.
Вашингтон начал поставлять Пекину нефть всего два года назад. По данным Управления энергетической информации США, экспорт американского черного золота в Китай в 2017 году превысил совокупный объем поставок в Британию и Нидерланды, которые занимают третье и четвертое место по объему импорта американской нефти. Китай же стал в списке вторым после Канады.