Ռոբերտ Քոչարյանի՝ Bloomberg-ին տված հարցազրույցից որոշ հատվածներ ոչ բարեխիղճ ձևով տեղ են գտել լրատվամիջոցներում. Վիկտոր Սողոմոնյան
13/10/2018 14:15
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գրասենյակը առաջիկայում կհրապարակի Bloomberg գործակալությանը տված Ռ.Քոչարյանի հարցազրույցի ամբողջական տեքստը, որպեսզի հանրությունը ծանոթանա երկրորդ նախագահի տեսակետներին գալիք ընտրությունների և դրանց իր մասնակցության վերաբերյալ։ Այդ մասին Aysor.am-ին ասաց Ռ.Քոչարյանի գրասենյակի ղեկավար Վիկտոր Սողոմոնյանը։
«Տեղի է ունեցել որոշակի անախորժություն։ Նախագահ Քոչարյանը հարցազրույց է տվել Bloomberg մեդիաընկերությանը, հարցազրույցը բավականին տևական էր, և տևել է մոտավորապես մեկ ժամ։ Հրապարակման մեջ տեղ են գտել ընդամենը մի քանի նախադասություններ։ Եվ գալիք շաբաթ մենք մեդիաընկերության համաձայնությամբ պատրաստվում ենք հրապարակել հնարավորինս ամբողջական տեքստը, որպեսզի հանրությունը ծանոթանա», - ասաց Վ.Սողոմոնյանը։
«Ցավում եմ, որ մինչ այդ ուղղակի ոչ բարեխիղճ ձևով որոշակի հատվածներ հարցազրույցից տեղ են գտել լրատվամիջոցներում, թեև դրանք չեն տարածել ոչ ես, ոչ Bloomberg մեդիաընկերությունը։ Այդքանով, իմ կարծիքով, տեղի է ունեցել անբարեխիղճ մոտեցում լրագրողական աշխատանքում», - նշեց նա։
Վ.Սողոմոնյանն ընդգծեց, որ հարցազրույցի գրեթե ամբողջական տարբերակը առաջիկայում կհրապարակվի։
«Հարցազրույցում որևէ գաղտնիք չկա, որ մենք չէինք ուզենա, որ հրապարակվեր։ Պարզապես, այն հրապարակվել է այն ձևով, որը նախընտրել է խմբագրությունը։
Առաջարկում եմ սպասենք ամբողջական տեքստին, ոչ թե կոնտեքստից աղճատված, որը արվել է, և որը ես անբարեխիղճ եմ անվանում, այլ ամբողջական հատվածներից հանրությունը կտեղեկանա նախագահ Քոչարյանի տեսակետներին և գալիք ընտրությունների, և իր մասնակցության մասին», - ասաց Ռ.Քոչարյանի գրասենյակի ղեկավար Վիկտոր Սողոմոնյանը։

Cut extracts from Kocharyan’s interview to Bloomberg result of dishonest journalistic work: Viktor Soghomonyan
13/10/2018 14:38
The office of the second president Robert Kocharyan will soon publish the full text of the interview to Bloomberg agency for the people to learn about Kocharyan’s viewpoints over upcoming snap parliamentary elections and his participation in the processes, head of the office Viktor Soghomonyan told Aysor.am.
“An unpleasant thing happened. President Kocharyan gave an interview to Bloomberg media company, the interview lasted for about an hour. The publication though included just few sentences. According to the arrangement reached with the media company, we are going to publish the full text for the public,” Soghomonyan said.
“I regret that till now certain extracts inappropriately appeared in mass media which were released neither by me nor Bloomberg. This is dishonest approach to journalistic work,” he said.
Soghomonyan stressed that the full text of the interview will be available soon.
“Let’s wait for full text and not cut extracts out of context which, unfortunately, has already been done,” he said.