Էկվադորի դեսպանատունը կազմել է Ասանժի վարքագծային կանոնների ցուցակ
Էկվադորի դեսպանատունը, որտեղ թաքնվում է WikiLeaks կայքի հիմնադիր Ջուլիան Ասանժը, նրա համար վարքագծի կանոնակարգ է թողարկել: Կանոնների տեքստը հրապարակել է Codigo Vidrio պորտալը:
Ասանժին այցելությունները, արտաքին աշխարհի հետ նրա շփումները, նրան բժշկական ծառայությունների ցուցաբերումը կարգավորող նոր կարգը ուժի մեջ է մտել հոկտեմբերի 13-ին:
Հիմա WikiLeaks-ի հիմնադրին այցելելու համար անհրաժեշտ է էլեկտրոնային փոստով դեսպանատուն հատուկ հարցում ուղարկել: Ասանժի մոտ միանգամից կարող է գալ 3 այցելուից ոչ ավելի, ըստ որում՝ դիվանագետներն իրենց իրավունք են վերապահել մերժել այցելուներին ընդունելու իրավունքը:
Ասանժը կարող է համացանց մտնել միայն դիվանագիտական գերատեսչության Wi-Fi ցանցով, նույն կերպ է նրան թույլատրված նաև զանգեր կատարել: Այլ դեպքերում նա է վճարելու ծախսերի համար:
Նրան նաև հիշեցրել են, որ չի կարող միջամտել ուրիշ պետությունների գորևծերին, այլապես նրան ապաստան տրամադրելու որոշումը հետ կկանչվի:

Посольство Эквадора составило список правил поведения для Ассанжа
Посольство Эквадора, где скрывается основатель сайта WikiLeaks Джулиан Ассанж, выпустило для него регламент поведения. Текст правил опубликовал портал Codigo Vidrio.
Новый порядок, регулирующий визиты к Ассанжу, его общение с внешним миром, оказание ему медицинских услуг, вступил в силу 13 октября.
Теперь, чтобы посетить основателя WikiLeaks, необходимо отправлять специальный запрос посольству по электронной почте. За один раз прийти к Ассанжу могут не более трех посетителей, при этом дипломаты оставляют за собой право отказать визитерам в приеме.
В интернет выходить Ассанж может только через сеть Wi-Fi дипведомства, таким же образом ему позволено совершать звонки. В иных случаях он сам несет расходы, пишет «РИА Новости».
Также автору разоблачительского портала напомнили, что он не может вмешиваться в дела других государств, иначе решение о предоставлении ему убежища будет отозвано.