Ջոն Բոլթոնն առաջարկել է Նիկոլ Փաշինյանին գնել ոչ թե ռուսական, այլ՝ ամերիկյան ռազմական տեխնիկա
ԱՄՆ նախագահի Ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջոն Բոլթոնը առաջարկել է Հայաստանին գնել ոչ թե ռուսական, այլ՝ ամերիկյան ռազմական տեխնիկա:
«Կարծում եմ՝ կան շատ այլ այլընտրանքներ, այդ թվում զենքի վաճառքի բնագավառում։ Ունենք Կոնգրեսի կողմից հաստատած սահմանափակումներ՝ կապված Ադրբեջանին և Հայաստանին զենքի վաճառքի արգելքի հետ… (Լեռնային Ղարաբաղի) հակամարտության պատճառով։ Բայց կան բացառություններ», - «Ազատություն» ռադիոկայանին տված հարցազրույցում ասել է Ջ. Բոլթոնը:
«Եվ ինչպես ասացի վարչապետին, եթե խնդիրն այն է, որ ընտրություն պետք է կատարես ռուսական և ամերիկյան ռազմական տեխնիկա գնելու միջև, մենք կնախընտրեինք վերջին տարբերակը։ Մենք կարծում ենք, որ մեր տեխնիկան, ամեն դեպքում, ավելի լավն է, քան ռուսականը: Այնպես որ, ուզում ենք դիտարկել այդ հնարավորությունը: Կարծում եմ, որ այն ավելացնում է Հայաստանի հնարավորւթյունները, երբ այն ամբողջովին կախված չէ մեկ գերտերությունից», - նշել է նա:
Ջ. Բոլթոնն ասել է, որ հասկանում է աշխարհագրական դիրքի և պատմական իրողությունների հետ կապված հարցերը, բայց կարծում է՝ ժամանակն է լավատես լինելու, որ Հայաստանը կարող է ավելի տեսանելի լինել համաշխարհային ասպարեզում:
«ԱՄՆ-ը Հարավային Կովկասը ռազմավարական առումով շատ կարևոր տարածաշրջան է համարում է։ Այնպես որ, Հայաստանի հետ հարաբերությունների բարելավելը շատ բարձր առաջնահերթություն է (Թրամփի) վարչակազմի համար», - նշել է Ջ.Բոլթոնը։

John Bolton offers Nikol Pashinyan to buy American weaponry instead of Russian
Assistant to U.S. President for National Security Affairs (NSA) John Bolton offered Armenia to buy American weaponry instead of Russian.
“I think there are many alternatives, including in the sphere of arms sells, We have restrictions regarding sell of weapons to Armenia and Azerbaijan. But there are exceptions,” Bolton said in an interview to RFE/RL.
“As I have told the Prime Minister if the issue is to choose between Russian and American military equipment, we would have chosen the latter. We think our weapons are better than Russia’s. So we want this opportunity to be viewed. I think it increases Armenia’s chances to stops being dependent on one state only,” he said.
Bolton said that he understands the issues connected with geopolitical position and historic realities but time has come to be optimistical that Armenia may become more noticeable in the global arena.
“The United States considers South Caucasus to be strategically very important. So the improvement of relations with Armenia is a priority for [Trump's] administration,” Bolton said.